İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Akyol, mesajına şu ifadelere yer verdi:

“Asırlardır istiklalinden taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olan 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümü coşkusunu millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.

Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Kurtuluş Savaşı, Milletimizin var olma savaşı; Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir. Bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun büyük eseridir.

Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda bile karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam eden, nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki birlik ve beraberlik duygularıyla aynı hedefler etrafında bugünlere gelen; farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, köklü bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçısı olan milletimiz, birbirine sımsıkı kenetlenerek aydınlık yarınlarını inşa etmeye devam edecektir.

Cumhuriyetimizin 100 yıllık tarihi, aziz milletimizin bütün zorluklar ve engellemeler karşısında ortaya koyduğu mücadele azmi, güçlü irade ve kararlılık, aynı zamanda bütün mazlumların ve mağdurların bir umut ve ilham kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıldönümünü idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” KIYMET TUNCA