Meteoroloji Müdürlüğü tarafından Bilecik’te önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkacağı bildirilirken vatandaşlar güneş çarpmasına karşı uyarıldı.  

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki günlerde Bilecik ve çevre şehirlerin sıcak hava dalgasının etkisine gireceği belirtildi. Hafta ortasından itibaren sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-10 derece üzerine çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji tarafından güneş çarpmasında karşı vatandaşlar uyarılırken, özellikle yaşlı, çocuk ve kronik hastalığı olanlar için saat 11.00 ile 16.00 arasında sıcaklıkların en yüksek olduğu saat aralığı olduğundan dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. 

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

Kalp atışları düzensizdir.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir. Gamze Elmas

Editör: Korkmaz Kesik