MHP’li Belediye Meclis Üyeleri, Temmuz Ayı Meclis toplantısı sonrası basın açıklaması yaparak Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı'nın gündem dışı soru önergelerini meclis gündemine almamasına tepki gösterdi.

Temmuz Ayı Belediye Meclisi tek gündem maddesiyle toplandı. Grup sözcülerinin açılış konuşmalarının ardından MHP Grup Sözcüsü Buket Köse, Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı'na cevaplandırılmasını istediği bir takım sorular yöneltmek istediğini belirtti.

BAŞKAN SUBAŞI, “BİRİLERİ KENDİ REKLAMINI YAPSIN DİYE CANLI YAYINI AÇIK TUTAMAYIZ”

 Bu süreçte canlı yayının devam etmesini isteyen Köse’ye Başkan Subaşı, gündem ile ilgili olmayan sorular olmadığı takdirde canlı yayını devam ettiremeyeceğini belirterek, “Meclis gündemi dışındaysa gazetecilerimiz var açıklama yapabilirsiniz. Birileri kendi reklamını yapsın diye canlı yayını açık tutamayız.” dedi.

MECLİSTE GERGİNLİK BÜYÜYOR, MHP GRUBUNDAN AÇIKLAMA

MHP Grubu, meclis toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yaptı. Daha önceki toplantıda da soru önergesi verildiğinde canlı yayının kesildiğini belirten grup üyeleri, tepkilerini dile getirdiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milliyetçi Hareket Partisi özgül ağırlığıyla Türk siyasi hayatının mihenk taşlarından biri olup, Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyeleri de toplum nezdinde seçilerek kabul görmüştür. 55 yıllık siyasi hareketin meclisteki temsilcisidir. Partimiz ve meclis üyelerimiz herhangi bir kimsenin aklına, izanına ve lütfüne muhtaç olmadığı gibi, haklarını kullanma konusunda kimsenin iznine tabi değildir. Kaldı ki Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyeleri yalnızca ve yalnızca Türk milletinin, yerelde ise Bilecik halkının menfaatini her türlü demokratik ortamda dile getiren kişilerdir. Bu çaba ile meclis üyelerimiz Bilecik belediye başkanı nezdinde 'Reklam' diyerek küçümseyecekleri bir görevi asla ifa etmemektedir. Bilakis meşrutiyetini kanundan, millet iradesinden alan meclis üyelerinin soruları ve görüşleri dinlenmesi ve cevap verilmesi gereken hususlardandır. Daha öncesinde toplumumuzun bilgilendirilmesi için yapılan ve 2024/67 sayılı karara bağlı gerçekleşen canlı yayınını sözde teknik aksaklıklar sebebiyle özellikle Aleyna Tilki konser ve organizasyon maliyetleri, borçlanma miktarı, personel konulu sorular sorulurken ve üstüne cevaplanmazken, yapılmaması oldukça manidardır. Şimdi de sorularımızın alınmaması, Bilecik Halkının bilgi edinme özgürlüğünün bu surette önüne geçilmesi de sabır taşımızı çatlatmıştır. En başından beri Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerine gerçekleştirilen bu olumsuz tutumun arkasındaki sebep anlaşılamamıştır. Bunun arkasında yatan neden korku mudur? Belediye karar organı olan meclisin bir parçası olan meclis üyelerimize yapılan saygısızlığı, akıl vermeye varan davranışları kabul etmediğimizi şiddetle beyan ederiz. Takdiri, sorumlu olduğumuz yüce Bilecik halkına bırakırız" ifadelerine yer verdiler.

Kaynak: BETÜL KESİK