CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Yüksek Seçim Kurulunun yeni dönemde seçilen milletvekillerine verilecek olan mazbataların ertelenmesi kararını eleştirdi.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP İl Örgütü’nün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen alternatif kutlama töreninde konuştu. Tüzün, “HÜDAPAR’dan ittifak ortağı diye parlamentoya soktukları milletvekilleri anayasaya bağlı kalacaklarına yemin etmeyecekleri için yemin törenini gerçekleştirmek istemediler.” ifadeleriyle YSK’nın aldığı kararı eleştirdi.

14 Mayıs seçimleri sonrasında Bilecik Milletvekili olarak seçilmesinin ardından İlçe Seçim Kurulu’ndan bugün kendisine mazbata verileceğinin söylendiğini fakat Seçim Kurulundan verilen yeni bir kararla yurtdışı oylarının kesinleşmediğinden dolayı mazbata alma tarihinin sonraya bırakıldığını söyleyen Tüzün, “YSK mazbataları vermiş olsaydı 3 gün sonra yemin töreni gerçekleşecekti. Bu yemin töreninde anayasamızdaki değiştirilesi teklif edilemeyen olan ilk 4 maddesini değiştireceğim diyen aynı zamanda kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını kaldıracağım diyen, Diyarbakır İl Emniyet Müdürümüzün öldürülmesine sebebiyet veren Hizbullah uzantısını HÜDAPAR’dan ittifak ortağı diye parlamentoya soktukları milletvekilleri anayasaya bağlı kalacaklarına yemin etmeyecekleri için yemin törenini gerçekleştirmek istemediler. Bu nedenle de bizim hakkımız olan mazbataları ve Türkiye genelindeki mazbataları vermemektedirler.” dedi. Korkmaz Kesik