Söğütspor-Osmaneli Belediyespor maçı sırasında ortalık karıştı. Söğütsporlu taraftarlar Osmaneli Belediyespor’un takım aracını taşlarken polisin biber gazlı müdahalesi nedeniyle Osmaneli Belediyespor oyuncuları hastanelik oldu.

Söğüt’te yapılan Söğütspor-Osmaneli Belediyespor play off maçı, sahada yaşanan olaylar nedeniyle yarıda kaldı. Osmaneli Belediyespor 1-0 galip durumdayken  Kulüp Başkanı Fikret Atapay, takımını can güvenliği dolayısıyla sahadan çekti. Yarıda bırakılan maçın ardından Osmaneli Belediyespor takımı ve yöneticileri hakemleri alkışlayarak protesto etti.

Maç sonrası ise gerginlik iyice arttı. Söğütspor’lu taraftarlar Osmaneli takım aracını taşlayarak camları parçaladı. İki takım arasında sözlü sataşmalar yaşanırken, Söğüt İlçe Emniyet ekipleri tarafından biber gazıyla müdahale edildi. Osmaneli Belediyespor oyuncuları gazdan yoğun derecede etkilenirken, oyuncular hastanelik oldu.

“SÖĞÜTSPOR TARAFTARI SAHAYA SÜREKLİ YABANCI MADDE ATIP TACİZ ETTİ”

Yaşanan olaylarla ilgili gazetemize açıklama yapan Osmaneli Belediyespor Kulüp Başkanı Fikret Atapay, olayların gelişimini şu sözlerle anlattı:

“Maça güzel bir başlangıç yaptık. Üstün bir oyunumuz vardı. Sonucunda 1-0 öne geçtik. Söğütspor taraftarı bizim yedek kulübemizin arkasına geçti. Sürekli soda şişeleri atarak ve farklı içecek şişeleri atarak taciz ettiler. Sahaya yabancı madde atıldığında hakemin bu olaya müdahale edip oyunu durdurması, gerekli önlemleri aldırması gerekiyordu.

“HAKEM GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMADI”

Bizim yedek kulübesindeki yöneticimiz, hocalarımız hakemi bununla ilgili uyarmasına rağmen herhangi bir karşılık bulamadılar. Maçın ilerleyen dakikalarında kaleci kırmızı kartla atıldı. 10 kişi kalması gerekiyordu, durum 1-0’dı. Onu atmadı. Daha sonra ortalık daha fazla gerildi. Saçma bir penaltı sonrasında ortalık karıştı. Tacizler sürekli devam ediyordu. Hakemle görüştüğümüzde önlem alıyorum dedi. Daha önce önlem almalıydı. Maçın gerekirse tehir edilmesi, taraftarsız oynanması gerekirdi. Plastik şişelerin içerisine bozuk para koyup da atıyorlardı.

“SPORCULARIMIN CAN GÜVENLİĞİ İÇİN SAHADAN ÇEKTİM”

Sporcularımın can güvenliği olmadığı için takımımı sahadan çektim. Öyle de tescillenmesini talep ettim.

“GÜVENLİK ZAAFİYETİ VAR”

Burada bir emniyet zafiyeti var. Normalde rakip deplasmana gelen taraftar 10-15 dakika önce çıkartılır, iki taraf karşılaşmasın diye ev sahibi bekletilir. Ama biz bekletildik. Sonrasında da Söğütspor taraftarı da çıkartıldı.

“SÖĞÜTSPORLU TARAFTARLAR ARACIMIZI TAŞLADI”

Sağdan soldan saldırdılar. Bizim gidiş-dönüş güzergahımız üzerinde taşlarla yerleştiler. Emniyet güvenlik önlemi aldı denmesine rağmen otobüslerimiz taşlandı, camlarımız kırıldı.

“CANIMIZI ZOR KURTARDIK”

Söğüt emniyetinden arkadaşlar bir tane Söğütlü’ye biber gazı sıkmazken benim sporcuma dahi biber gazı sıktı. Hepsini hastaneye götürmek üzereyim şu an. Canımızı zor kurtardık.”

OSMANELİ BELEDİYESPOR BİLECİK’TE TAKIM ARACINDA AÇIKLAMA YAPTI

Maç sonrası Osmaneli Belediyespor takımı Bilecik’te ASKF binası önüne yürüyerek açıklama yapmak istedi. Bilecik Emniyeti güvenlik dolayısıyla takımı şehir içine almazken açıklama, takım otobüsünde yapıldı.

“CAN GÜVENLİĞİMİZ SAĞLANAMADI”

Burada yaşanan olaylara ilişkin açıklama yapan takım oyuncusu Mete Aktemur, “Maç içerisinde hakemin hataları ile başlayan gerginliğin ardından bizim yedek kulübemize ve soyunma odamıza soda şişeleri, su şişeleri, yabancı maddeler atıldı. Polis orada can güvenliğimizi sağlayamadı. Daha sonrasında maç tatil edildi. Biz soyunma odalarının önüne alındık. Söğüt taraftarları stattan boşaltıldı ve Osmaneli taraftarları bekletildi. Can güvenliğimizin sağlanması için tüm uyarılarımızı yaptık. Osmaneli taraftarları Söğüt'ü terk ederken bizi aradılar. Söğüt çıkışında benzinlikte taşlı ve sopalı şekilde bekliyorlar dediler. Biz de polisi uyardık. Biz güvenliği sağlarız dediler. Benzinliğin orada tüm camlarımız kırıldı. Otobüse biber gazı da sıkıldı. Sadece taraftarlara değil sporculara da biber gazı sıkıldı. Can güvenliğimiz sağlanamadı ve otobüsümüze parke taşları atıldı. Bilecik Valiliğine, Bilecik Emniyetine, Bilecik ASKF'ye ve Söğüt Emniyetine buradan sesleniyoruz ve mağdur edildik.”dedi.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA

Yaşanan olayların ardından Vali Şefik Aygöl’ün konuyla yakından ilgilendiği öğrenilirken, gereken talimatları en hızlı şekilde verdiği ve konuya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldığı gelen bilgiler arasında.

Kaynak: KORKMAZ KESİK