Bilecik’te TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla Sivil Toplum Kuruluşları Toplantısı düzenlendi.

Vali Şefik Aygöl, Bilecik milletvekili Halil Eldemir, Bilecik TSO Başkanı Mehmet Ergün ve STK temsilcilerinin katıldığı programda konuşan Kurtulmuş, Türkiye’nin gelecek planlarına dair önemli mesajlar verdi.

Türkiye’nin takip edilen bir ülke olacağını vurgulayan Kurtulmuş, Bilecik için de güçlü avantajları ve potansiyeli olan bir şehir olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Ertuğrulgazi zamanından beri kesintisiz bir şekilde sürdürülen Bilecik’teki Söğüt şenliklerimizdeki törenlere katıldık. Bir kere daha kuruluşun ve kurtuluşun ruhunu, ecdadımızın önce kendilerine bir vatan edinerek bu toprakalrdan bir dünya devletini nasıl çıkarttıklarını bir kez daha hatırlamış oldu. Tarih bir roman okunur gibi okunmaz. Tarihin her bir döneminden dersler çıkartılarak ileriye doğru daha hazırlıklı olmak daha güçlü olmak ve daha muktedir bir gelecek inşa etmek için tarihten ders alınır. Bu anlamda şanslı bir milletiz.

Söğüt’ün girişinde yazan bu güzel yazıyı da hatırlatmak isterim, “Nereden geldiğini bilmeyenleri nereye gideceklerini bilemezler. Gittiğimiz istikameti tayin etmek, ortaya koyacağımız hedeflenir gerçekleştirebilmek için nerelerden geldiğimizi, bugünlere ulaştığımızı gayet iyi bir şekilde idrak etmek durumundayız.

Devleti esas alan değil insanı esas alan bir mekanizma inşa ediliyor.

Aynen Osmanlı Obasının bir cihan devleti hayali kurması gibi biz de Cumhuriyetimizin 2. Asrına girerken önümüze yeni hedefler, yeni amaçlar dünya ölçeğinde varmak istediğimiz yeni hedefleri koymak mecburiyetindeyiz. Bize geri gitmek yakışmaz. Olduğumuz yerde durmak da yakışmaz.

“Bugün Türkiye olarak yine tarihi bir dönemin eşiğindeyiz. Her tarafı yakılmış, yıkılmış, koskoca bir cihan devletinden 20 yıl gibi kısa bir süre içerisinde neredeyse on cephede mağlubiyetlerle içeriye doğru çekilmek zorunda kalan ve yaklaşık 4,5 beş milyon kilometrekareden bugünkü 780 bin kilometrekareye düşen Türkiye. Kazması küreği yoktu ecdadımızın ama ‘Ya Allah’ diyerek ayağa kalktılar ve büyük bir kurtuluş mücadelesini başardılar. Cumhuriyetimizin ilk asrı nice badirelerle, nice zorluklarla geçti ama aynı zamanda nice büyük kazanımlarla da devam etti. Şimdi bugüne geldik. Aynen Osmanlı obasının bir cihan devleti olma hayali kurması gibi, biz de cumhuriyetimizin ikinci asrına girerken önümüze varmak istediğimiz yeni hedefler, yeni amaçlar koymak mecburiyetindeyiz. Bize geri gitmek hiç yakışmaz, olduğumuz yerde saymak da yakışmaz. Onun için ‘İki günü eşit olan bizden değildir’ buyuran Hazreti Peygamber’e inanan bir büyük millet olarak her günümüzü daha ileriye götürmek mecburiyetindeyiz. Bunun için gayret sarf edeceğiz, önümüze yeni hedefler koyacağız.

Tarımdan sanayiye, yüksek teknolojilerden milli savunma sanayine kadar her alanda Türkiye, takip edilen bir ülke olacak. Önümüzdeki yüzyıla ilişkin, cumhuriyetimizin ikinci asrına ilişkin ekonomik olarak hedefimiz budur. Takip eden değil takip edilen bir Türkiye. Taklit eden değil taklit edilen bir Türkiye. Bunun için her alanda mücadelemize devam edeceğiz.

En güçlü yapımız olan aile yapımızın korunması, daha da güçlendirilmesi için üzerimize düşen bütün sorumluluklarımıza da gayret edeceğiz. Sadece devlet olarak değil sivil toplum olarak da Türkiye’de aile yapısının korunması, güçlenmesi, önemli hedeflerimizden birisi olmak mecburiyetindedir. Yine aynı şekilde içimizdeki farklılıkları, mezhep meşrep farklılıkları olsun, hayat tarzı farklılıkları olsun, bunları bir kenara bırakarak ortak hedeflerimizde bir araya gelmeyi başaracağız. Biz Türkiye’yi sözü dünyada kanun yerine geçen bir ülke haline getireceğiz. Bu önce hayal kurmak, hedef koymak ve arkasından da elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek yolumuzda yürümekle gerçekleşir.”

Tek tek bütün şehirlerimizi güçlü hale getirmeliyiz. İstanbul’Bilecik birçok avantajları olan bir şehrimiz. İstanbul’a ve Ankara'ya yakınlığı, Hızlı Tren ulaşımı, kara yolu ile ulaşımın rahatlığı, sanayi bölgelerine yakınlığı, fevkalade bir tarımsal altyapıya sahip olması dolayısıyla fevkalade potansiyeli güçlü bir şehrimizdir. Bu kadar poansiyelimiz varken hiç yapmayacağımız şey koordinasyon eksikliğidir. Kamu kurukuşları, Bakanlıklar, STK’lar arasında bir koordinasyon eksikliği asla olmamalıdır. Bir arkadaşımız benim bir projem vardı ama anlatamadım derse bu şehrimiiz için bir kayıptır. Bunun için Bilecik böyle fevkalade gücü olan, yetişmiş elemanları olan bir şehrimizdir.” BETÜL KESİK