Resmi Gazete’de yayımlanan Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yapılması planlanan toplulaştırma çalışması nedeniyle ilçedeki çiftçiler bir araya gelerek toplulaştırma çalışmasına karşı çıktı.

Pazaryeri ilçesinde çiftçilik ile uğraşan arazi sahipleri DSİ’nin bölgede yapacağı toplulaştırma karası sonrası Pazaryeri Kültür Merkezi’nde bir araya gelip karara tepki gösterdi.

Pazaryeri Kültür Merkezi’nde yaklaşık 600 çiftçinin katılımı ile yapılan toplantıda bazı çiftçiler yapılacak toplulaştırma çalışmasının ata topraklarında kayıplara neden olacağını belirtip çiftçileri zor durumda bırakacağını öne sürdü.

KÖYLÜ VATANDAŞTAN TEPKİ

Fıranlar Köyünden Saadettin Bayram isimli vatandaş da toplantıda karara isyan etti. AKGÜN Seramik fabrikasının 150’ye yakın bölgede 150’ye yakın tarla aldığını belirten Bayram, toplulaştırma uygulamasıyla bölgesindeki arazilerin büyük bölümünün AKGÜN Seramik’e verileceğini ve köylülerin büyük bir mağduriyet yaşayacağını belirtti.

“AKGÜN SERAMİK 150’YE YAKIN TARLA ALDI”

Köy halkı ve kendisi adına konuştuğunu söyleyen Bayram şu ifadelere yer verdi:

“Tarım Müdürümüz devletimizin milletin aleyhine bir iş yapmayacağını söyledi, tamam. Zaten her zaman devletimizin arkasında olduk. Benim köyümde hayvancılık, bahçecilik yapan var. Ben de bahçe işi yapıyorum ama benim köyümde şöyle bir handikap var… AKGÜN  Seramik fabrikası fabrikanın dışında 150’ye yakın tarla aldı.

 “EN BÜYÜK PARSELLER AKGÜN SERAMİK’İN OLACAK, BENİM GARİP KÖYLÜMÜN HALİ NE OLACAK?”

 Fıranlar Köyünde toplulaştırma yapıldığı zaman benim garip köylümün hali ne olacak? En büyük parseller Akgün Seramik’in olacak. Yani sermayenin olacak. Dolayısıyla ben buna şiddetle karşıyım. Pazaryerimiz güzide bir ilçe. Bizim DNA’mızla oynuyorlar. Bu konuda geri adım atılmazsa benim için savaş başlamıştır. Akgün için toplulaştırma yapılmasına şiddetle karşıyım”

Bayram konuşmasının ardından toplantıyı protesto ederek salonu terk etti. GAMZE ELMAS