Bilecik İl MüftüAli Erhun, Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Yüzyılı Bilecik Eğitim Çalıştayı’nda karma eğitimin yerine isteyen kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda ve okullarda okutulmasının önünün açılmasını savundu ve “biran önce gerçekleşmeli” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in karma eğitime yönelik bir açıklaması kamuoyunda tartışmaya yol açmıştı. Bakan Tekin, katıldığı bir televizyon programında "karma eğitime karşı mısınız?" sorusuna "gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz'' yanıtını vermişti. Bakan’ın bu sözlerine muhalefet partilerinden, sivil toplum kuruluşlarından ve kamuoyundan tepki gelmişti.

Milli Eğitim Bakanı Tekin'in tepki çeken bu açıklamalarına Bilecik Müftüsü Ali Erhun’dan destek geldi. Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Yüzyılı Bilecik Eğitim Çalıştayı’nda konuşan Müftü Erhun, “yeni Milli Eğitim Bakanımızı canı gönülden tebrik ediyorum ve destekliyorum” dedi.

Okullardaki karma eğitimin yerine isteyen kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda ve okullarda okumasının önünün açılmasını savunan Müftü Erhun, “kızlarla erkeklerin ayrı sınıflarda ve okullarda okutulmasını şiddetle destekliyorum” ifadelerini kullandı. Karma eğitimi savunanları da, “bazı içimizdeki kendini bilmezler laiklikle, bilmem ne ile bağdaştırarak karşı çıkıyorlar alakası yok” sözleriyle eleştiren Erhun, şunları söyledi:    

“BİRAN ÖNCE GERÇEKLEŞMELİ”

“Yeni Milli Eğitim Bakanımızı canı gönülden tebrik ediyorum ve destekliyorum. Son günlerde yapılan kızlarla erkeklerin ayrı sınıflarda ve okullarda okutulmasını şiddetle destekliyorum ve çok geç söylenmiş bir şeydir biran önce gerçekleşmeli.

“LAİKLİKLE BAĞDAŞTIRARAK KARŞI ÇIKIYORLAR”

Avrupa’yı görmüş biri olarak söylüyorum size. Bazı içimizdeki kendini bilmezler, laiklikle bilmem ne ile bağdaştırarak karşı çıkıyorlar alakası yok. İngiltere, Belçika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde kız ve erkek ayrımı var. Bu eğitim orada yapılıyor. Bunu batılılıkla, laiklikle, çağdaşlıkla, aydınlıkla hiç irtibatlandırmayın kusura bakmayın.

"KARIŞIK OKUTACAKLAR KARIŞIK OKUTSUN"

Bu asırlardır tartışılmış ve uygulanmış, buna karşı çıkmanın bir mantığı yok. Karışık okutacaklar karışık okutsun ama ben ayrı okutacağım diyorsa okutsun buna da imkan sağlansın. İlla karışık olacak deyip dayatmanın mantığını almakta zorlanıyorum. Bunu hepimizin desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun faydası zararı konuşulabilir bu ayrı konu.”  KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik