Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yüzde 99’luk bir doluluk oranı yakaladı. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, bu kez başını sokacakları bir yer bulmak için ter dökecekler.

Türkiye'de her geçen gün artan kira fiyatları vatandaşların bütçelerini zorluyor. Yüksek enflasyon ve inşaat maliyetlerinin doların da etkisiyle yükselmesi yeni konut arzını sınırlıyor. Artan maliyetler ve buna bağlı konut arzının azalması ise kiracı sayısını artırırken, ev sıkıntısı sebebiyle kira ücretlerini de yüksek meblağlara ulaştırdı. Kira ve yurt ücretlerindeki fahiş fiyat artışı öğrencileri zor duruma sokmaya devam ediyor. Fiyatların aşırı yükselmesiyle öğrencilerin ilk tercihi KYK yurtları olurken bu yurtların da kapasitesi sınırlı.

Ev tutmak isteyen bir öğrenci 1+1 ev için dahi en az 5 bin TL’yi gözden çıkartmak durumunda. 2+1 ve 3+1 evler ise aylık 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatları bir şekilde gözden çıkartanlar dahi az sayıda olan kiralık evler için yarışmak zorunda.

Diğer yandan kira + faturalar + yemek + ulaşım hesaplandığında bir öğrencinin sadece temel ihtiyaçları aylık ortalama 10 bin TL’yi buluyor. 

Öğrenciler için diğer bir seçenek de özel yurtlar. Bilecik’te 4 kişilik olan özel yurtlar da ortalama 4.000 – 4.500 - 5000 TL arasında değişirken, 2 veya 3 kişilik oda sayıları da 6 bine kadar çıkıyor. Bu fiyatlara neredeyse hiçbir yurtta da yemek dahil değil. Öğrenciler yine mutfak masrafı için ayrı bir harcama yapmak zorunda.

Bütün bu masraflar birleştiğinde çıkan ücretlerin karşısında öğrenciye destek amaçlı verilen 1.250 TL’lik KYK kredisi ise maalesef yeterli gelmiyor. Üniversiteyi kazanan öğrenciler ve aileleri ise fahiş fiyatlı ev ve yurtlar arasında kalırken, deyim yerindeyse “Kırk katır mı, kırk satır mı” diye düşünüyor. Betül Kesik

Editör: BETÜL KESİK