Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı’nın Bilecik Belediyesini temsil ettiği Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) toplantısında, yeni başkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi.

 

Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi, birliğin yeni yönetimini belirlemek üzere Ankara'da toplandı. TBB Başkanlığı'na 515 oy alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi. İmamoğlu'nun rakibi olan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oyda kaldı.

ANLAMLI TEBRİK

İmamoğlu’nun zaferinin ardından açıklama yapan Başkan Subaşı, “Bugün gerçekleştirilen seçimlerde, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'na seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ve Encümen Üyeliklerine seçilen Başkanlarımızla birlikte tüm yönetimini yürekten tebrik ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

Çok daha adil, eşitlikçi ve demokratik bir yönetimi ülkemizin dört bir yanında ortak akıl ve vicdanla hep birlikte sürdüreceğiz.” İfadelerine yer verdi.

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), 1945 yılında belediyecilik alanında faaliyet göstermek üzere kamu yararına bir dernek olarak kurulmuş ve belediyelerin hak ve menfaatlerini dernek çatısı altında korumaya yönelik olarak belediyecilikle ilgili faaliyetlerini 57 yıl dernek statüsünde sürdürmüştür.

Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye'deki bütün belediyeleri tek çatı altında toplamak amacıyla Bakanlar Kurulunun 21 Ağustos 2002 tarih ve 2002/4559 sayılı kararıyla mahalli idare birliği statüsüne kavuşmuştur. TBB, ulusal ve uluslararası düzeyde belediyeleri temsil etme yetkisine sahip ve bütün belediyelerin doğal üyesi olduğu tek mahalli idare birliği özelliğine kavuşmuştur.

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY