2024 Bütçe yılı Karasu İçme ve Kullanma Suyu İşletme Birliği ve Bilecik Belediyeler Birliği olağan genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda; Bilecik ve İlçeleri için Bozüyük Karasu havzasından sağlanan suyun Bilecik, Osmaneli, Söğüt, Pazaryeri, Vezirhan, Bayırköy Belediyeleri ve Çaltı, Küre köylerini kapsayan hatla dağıtıldığı Karasu Projesiyle ilgili yapılmakta olan ve yapılacak olan çalışmalarda gelinen durum değerlendirildi.

Bilecik Belediyeler Birliği Eylül ayı toplantısında başkanlık eden Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman, birlik ve beraberlik içinde hizmet veren tüm üyelere teşekkür etti.

Karasu İçme ve Kullanma Suyu İşletme Birliği ve Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin yaptığı sunumda faaliyetler hakkında Belediye Başkanlarına bilgi verdi.

Başkan Şahin, “Milletvekili Halil Eldemir ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yağcı’nın destekleri ile yatırım gerektiren ve belediyelerin mali güçlerini aşan yatırımlar için İller Bankası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla ortak çalışmalar başlatıldı.” dedi.

Başkan Şahin sözlerine şu bilgilendirmelerle devam etti:

“Bugüne kadar Belediyemiz ve Birliğimizin teknik personelinin yaptığı teknik çalışmalar sonrası;

mevcut hattın acil bakım ve onarımı için gerekli malzeme ve gerekli işgücü belirlendi.

Belirlenen malzeme ihtiyacının karşılanması için Büyükşehir Belediyeleri ve İller Bankası kanalı ile sağlanabilecek malzemeler talep edildi. Çok acil bakımlar için Belediyelerimizin katkılarıyla malzeme temini sağlandı. Belediyelerimiz su konusunda teknik personelleriyle güçlerini birleştirerek iyileştirme çalışmalarına başlanıldı.

Birliğimizin Teknik personelinin güçlendirilmesi için Türkiye Belediyeler Birliğinden iş Makinası talep edildi. Mevcut teknik personel sayısının arttırılması ve ücretlerinin iyileştirilmesi için süratle çalışmalar başlatıldı.

Bilecik İlinin ve ilçelerinin 5-10-20-30 yıllık su ihtiyaçlarının belirlenerek mevcut hattın buna göre yeniden projelendirilmesi için girişimler başlatıldı. Su kesintilerine karşı il ve ilçelerimizin depo hacimlerini arttırmaları ve yerel kaynakları rezerv olarak hazırlamaları için çalışmalarını arttırmaları ve işbirliğine gitmeleri. Bilecik ilinin en önemli sorunu olan su konusunun gündemde tutulması ve başta Bilecik Valimiz olmak üzere tüm kamu ve siyasilerin bilgilendirilmesi ve işbirliğinin sağlanması. konularında çok hızlı yol kat ettik. Uyum içinde sorunun çözümüne katkı sağlayan Bilecik Belediye Başkanımıza, Bilecik Belediyeler Birliği Başkanımıza, tüm Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Karasu Belediyeler Birliği Başkanlığımıza geldiğimiz günden bu güne sürekli konularımızı ve projelerimizi yakından takip eden ve Bakanlıklarda ve kamu kurumlarında işlerimize destek olan Milletvekilimiz Halil Eldemir’e ve İller Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Selim Yağcı’ya ve Bilecik Valimiz Şefik Aygöl’e teşekkür ediyoruz.”dedi. BETÜL KESİK