Bilecik'ten canlı olarak yayınlanan  "Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar" programında Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde kadınların ürettiği ürünler tüm Türkiye’ye tanıtılırken, el emeği ürünler program çalışanları ve seyirciler tarafından büyük beğeni topladı. Canlı yayının ardından Türkiye’nin dört bir yanından kadın kooperatifine sipariş yağmaya başladı.

Halk TV'nin popüler programı "Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar", Bilecik'te çekimlerini gerçekleştirdi. Halk TV ekranlarından geçtiğimiz pazar günü canlı yayınlanan programda, Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ürünleri de tanıtıldı. Bilecikli kadınların ürettiği ürünlere program sunucusu Serhan Asker ve Halk TV çalışanları ve ekran başındaki seyirciler hayran kaldılar.

LAVANTALAR, KADINLARIN ELLERİNDE DEĞERLENDİ

Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çalışmaları ve ürettiği ürünler hakkında bilgi veren, Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, “Bunun hikâyesini anlatmak isterim. Orta refüjlerimizde lavantalar ekmiştik. Buradaki lavantalarımızın hasadını bizim kadınlarımız gerçekleştirdi. Bilecik Belediyesinin de ortak olduğu kadın kooperatifimiz var. Buradan elde ettiğimiz lavantalardan üniversitelerimize analize gönderildi. Lavanta yağı, lavanta sabunu ve lavanta kolonyası elde ettik. Bunların da satışını yapmaktayız. Kendimizi tanıtmak için diğer şehirlere de hediye olarak gönderiyoruz. Bilecik bezimiz kooperatifimizin çıkış noktasıydı. Dokuma tezgâhlarında kadınlarımız elleriyle dokuyorlar.” ifadelerini kullandı.  

KOOPERATİF BAŞKANI OLGUN, “ÖNCE EĞİTİM VERİYORUZ SONRA MESLEK EDİNDİRİYORUZ”

Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Kadriye Olgun, kooperatifte üretilen ürünleri tanıtırken, ürünlerin Bilecik’e özgü olmasına dikkat çekti. Olgun, verdiği bilgilerde şunları aktardı:

“Lavanta yağımız, lavanta kolonyamız ve lavanta sabunumuz tamamen organik ve hiçbir katkı maddesi yoktur. Lavantalı ürünlerimiz cilde çok iyi geliyor. Vücudu rahatlatıcı bir özelliği var. En büyük özelliklerinden birisi de haşere kovucu özelliğidir. Yeni ürünlerimizden bir tanesi de lavantalı göz bandımız. Özellikler Z kuşağındaki gençlerimiz bu ürünümüzü çok kullanıyor. Üzerindeki kumaş ise Bilecik bezi dokumasıdır.

Bilecik bezimizi de kooperatifimizde dokuyoruz ve Türkiye’de sadece Bilecik’te üretiliyor. Yüzde yüz pamuktan ellerimizle dokuyoruz. Öncelikle dokuma kurslarımızı veriyoruz, burada kadınlarımızı eğitiyoruz. Eğitimler sonrasında kadınlarımıza meslek edindiriyoruz.”

“YAYININ ARDINDAN TELEFONLARIMIZ SUSMUYOR”

Canlı yayının bitmesinin ardından Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne Türkiye’nin her tarafından sipariş verilmeye başlandı. Kooperatif Başkanı Kadriye Olgun, yayının ardından ülkenin her tarafından kendilerine siparişler geldiğini belirtti. Olgun, “Yayının ardından telefonlarımız hiç susmadı. Türkiye’nin dört bir tarafından bizi arayarak hem sipariş veriyorlar hem de yaptığımız işleri tebrik ediyorlar.” dedi. Gamze Elmas

Editör: Korkmaz Kesik