Bilecik İl Jandarma Komutanlığı Trafik Jandarma Timlerince Bozüyük ilçesine bağlı Dodurga Beldesindeki ilkokul öğrencilerine trafik eğitimi verildi.

İlkokulda; 77 öğrenci, 3 öğretmen, 2 idari görevli ve 13 öğrenci velisine; trafik akışında yayaların önemi, yayaların uyması gereken kurallar, okul servis araçlarına inme ve binme kuralları, Okul servis araçlarında uyulması gereken kurallar konusunda yaş gruplarına uygun trafik eğitim modülleri ile trafik eğitimler verildi.

Eğitimlerde aynı zamanda öğrencilere trafik boyama kitabı, bayrak, flama ve çeşitli bilgilendirme broşürü dağıtımı yapıldı.

Konuyla ilgili Jandarmadan yapılan açıklamada, “Trafiğin akışı içerisinde yer alan çocuklar trafiğin en temel bileşenlerinden birisidir. Dünyada ve ülkemizde her yıl binlerce çocuk trafik kazası sonucu yaralanmakta ya da yaşamını yitirmektedir. Yürümeye başladığı andan itibaren trafik konusunda eğitilmeleri, çocukların trafik kazalarında yaşamlarını yitirme risklerini azaltacaktır.

Türkiye'de yaşadığımız trafik sorunu, bu konudaki bilinç, sorumluluk ve eğitim eksikliğimizin sonucudur. Bilinç ve sorumluluk bireye ne kadar erken yaşlarda kazandırılırsa o kadar kalıcı olur. Çocuklara erken yaşta verilen bu eğitim ile 15-20 yıl sonrasının yayalarının ve sürücülerinin de bilinçli ve sorumluluk sahibi bireyler olması sağlanacaktır.

Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması, çocuklar üzerindeki trafik bilinci ve sorumluluğunun kazandırılması ve farkındalık oluşturmak amacıyla çocuklarımıza Bilecik İl Jandarma Komutanlığı Trafik Jandarma Timlerince eğitim ve bilgilendirme seminerlerine devam edilecektir.” İfadelerine yer verildi. MEHMET ÖZGÜR