Bilecik’te  Jandarma ekipleri KADES uygulaması  hakkında broşür dağıtarak vatandaşı bilgilendirdi 

Söğüt Küre Köyü yol kontrol noktasında yapılan, 1.175 erkek vatandaşa “Kadına El KALKAMAZ”  mottosu ile bilgilendirme yapılıp broşür dağıtıldı. 790 Kadın vatandaşa  ise “KADES” uygulaması hakkında bilgilendirme yapılarak uygulamanın 450 kişinin telefonuna yüklenmesi sağlandı.

Jandarmadan yapılan açıklamada, “Temel bir insan hakkı ihlali olan Kadına Yönelik Şiddetin ortadan kaldırılması için şiddete karşı sıfır tolerans ilkesi çerçevesinde, şiddete maruz kalan kadınların tedbir kararlarından nasıl yararlanabilecekleri, hangi yolları izleyebilecekleri ve nerelere başvuru yapabilecekleri konusunda bilgilendirme faaliyetleri aralıksız olarak yapılmaktadır. Şiddetin her türlüsüyle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren Bilecik İl Jandarma Komutanlığının bilgilendirme faaliyetleri halkımızın desteği ile daha da güçlü bir şekilde aralıksız olarak devam edecektir.” İfadelerine yer verildi.

KADES UYGULAMASI NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır. BETÜL KESİK