14 Mayıs Genel Seçimleri öncesinde ve hemen ardından İYİ Parti’de genelinde ve Bilecik teşkilatından birçok üye istifa ederken; bu isimlere bir yenisi daha eklendi.

İYİ Parti’de 14 Mayıs Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi aday belirleme sürecinde hem ülke genelinde hem de Bilecik’te birçok istifa olmuştu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Milet İttifakı’ndan ayrılıp geri dönmesiyle ülke genelindeki parti teşkilatlarında istifa dalgası başlamıştı. Bunun üzerine İYİ Parti Bilecik1. sıradan Milletvekili Adayı olarak Halil Aydoğdu'nun gösterilmesiyle de Bilecik'te istifaları ardı ardına gelmişti.

SEÇİM SONRASI İSTİFA FURYASI

14 Mayıs Genel Seçimlerinin ardından, seçimlerde istenilen performansı gösteremeyen İYİ Parti’de yeni bir istifa süreci başlamıştı. Seçimin hemen ardından İYİ Parti’den Bilecik Milletvekili Aday Adayı olan, aynı zamanda İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi  Zafer Bozkurt istifa etti. Bozkurt’un ardından İYİ Parti Bilecik Yönetim Kurulu Üyesi Uygar Tatar ve İYİ Parti’nin eski parti yöneticilerinden Hüseyin Güzgü, “Parti üç kişi etrafında dönüyor” diyerek İYİ Parti’den istifa ettiğini duyurdu.

BAHATTİN ŞEKER İSTİFA ETTİ

İlimizin duayen siyasetçisi olarak bilinen Devlet eski Bakanı Bahattin Şeker’in de parti içerisinde gördüğü yanlışlıklar nedeni ile  üye olduğu İYİ Parti’den ettiği öğrenilmişti. Bahattin Şeker ve eşi Nilgün Şeker, Bilecik İYİ parti üyeliğinden istifasını E-Devlet üzerinden Yargıtay Başkanlığı’na başvurarak yapmıştı.

100’E YAKIN PARTİLİ İSTiFA ETTİ

Parti içerisinde yaşanan gelişmelerin ardından Bilecik İYİ Parti teşkilatlarından yaklaşık 100’e yakın parti üyesinin istifa ettiği iddia edildi.

BİLECİK ESKİ MİLLETVEKİLİ ARABACI DA İSTİFA DALGASINA KATILDI

Son olarak 21. dönem MHP Bilecik milletvekilli Hüseyin Arabacı da istifa eden isimler arasında yerini aldı.

İYİ Parti’de olağan genel kurultayın ardından partinin A takımı belli oldu. Bu gelişmelerin ardından İYİ Parti Teşkilatı Eskişehir üyesi olan Eski Bilecik Milletvekili Hüseyin Arabacı, İYİ Parti Genel Merkezine eleştiriler yönelterek istifa ettiğini duyurdu. Arabacı, istifa açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"21 yıldır Türkiye’nin yönetiminde olan AKP, aralıksız ve tek başına iktidarda kalma başarısını muhalefet partilerinin yetersizliğine borçludur. Bu sorunu ve boşluğu gören halk, 2017 yılında İYİ Parti’yi kurdu. İYİ Parti Türkiye’nin çıkış yolu ve halkın umudu oldu. Halk, Anadolu’nun her yerinden İYİ Parti’ye akın ediyordu. Öyle ki anketler yüzde yirmileri gösteriyordu, bu durum halkı daha da umutlandırıp heyecanlandırıyordu. Halk gece gündüz çalışıyor, maddi manevi her şekilde partinin kuruluşuna katkı veriyordu. İYİ Parti'nin yirmi yıllık Ak Parti iktidarına son vereceğine yürekten inanmışlardı. Bu umut ve heyecan maalesef 14 Mayıs seçimlerinde yerle bir oldu, bir balon gibi söndü.

Böyle olmasının görünen ve görünmeyen nedenleri var elbette. Biz gördüklerimizi söyleyelim, görmediklerimizi de muhataplarının vicdanlarına havale edelim. Partinin kimliği ve kadroları oluşturulamadı. Genel merkez Türkiye’yi yönetecek vizyon, siyaset ve strateji oluşturamadı. İnanç yoksunluğu oldu. Genel merkez, üyeler kadar bile Türkiye’nin yönetimine gelmeye inanmadı. Teşkilatların sorunlarını çözemediler. Teşkilatları adaletli bir rekabet ortamı oluşturarak yönetmek yerine taraf tuttular, çatışmaya ve bölünmeye neden oldular. Genel merkez taşraya karşı adeta kör, sağır ve dilsiz oldu. Genel merkez Türkiye’yi yönetmek yerine parti yönetmeyle yetindi. Bu ve bunun gibi daha birçok neden sayılabilir.

Bütün bunların sonucunda İYİ Parti Türk siyasetinde etkisiz eleman durumuna düştü veya düşürüldü. Bu durumda İYİ Parti, AK Parti’nin alternatifi olmaktan çıktı. Bu ve başka nedenlerden dolayı 20 Haziran tarihinde İYİ Parti’den istifa ettim. Bu durumu özellikle Eskişehir’deki İYİ Parti camiasıyla paylaşmam gerekiyor. Hem kuruluşunda, hem İl Başkanlığı adaylığımda birlikte yol yürüdüğüm, değerime değer katan İYİ ve güzel insanlara yürekten teşekkür ediyor, helallik istiyorum. İYİ Parti’de olduğum sürece partinin iyiliği ve menfaatine çalıştım. İYİ insanlar buna şahittir. İYİ Parti'de kalan dost ve arkadaşlarımı sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum. Bazılarına kırgın olsam da hiç kimseyle dargın değilim. Allah'a emanet olun." Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik