Bilecik  Belediyesi'ndeki rüşvet operasyonunun ardından İçişleri Bakanlığı kararıyla başkanlık görevinden uzaklaştırılan Semih Şahin'in istifasının ardından Belediye Meclisinde yapılan oylamada İYİ Parti’den istifa ederek bağımsız aday olan Sadık Kaya’nın AK Parti -MHP ve İYİ Parti ittifakıyla Başkan seçilmesi ülke gündeminde bomba etkisi yarattı.

İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ “PES” DEDİRTTİ

CHP ile ittifak sözleşmesi yapan İYİ Parti’nin Bilecik’teki seçimde AK Parti ve MHP ile birleşip ittifak ortağına karşı Belediye Başkan Adayı çıkartması ülke siyasetinde de geniş yankı uyandırdı. İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu’nun Bilecik’te gündemi sarsan seçimi değerlendirirken söylediği sözler ise “pes” dedirtti.

 

“KİMİN KİME OY VERDİĞİ BELLİ DEĞİL…”

 İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Bilecik Belediye Meclisi Üyesi Mustafa Sadık Kaya’nın belediye başkanlığına seçilmesinin ardından ortaya atılan iddialara ilişkin, "Kapalı bir oylamada bu kadar hassas davranılan bir süreçte aslında teknik olarak kimin oy verdiği belli değilken böyle bir öngörü üzerinden partimize yeni bir algı operasyonu yapılmasını yadırgıyoruz." dedi.

HESAP ORTADA…10 MU BÜYÜK 4 MÜ?

Hatırlanacağı üzere; CHP'li 11, AK Parti'li 6, MHP'li 4, İYİ Partili 2 ve bağımsız 2 üyeden oluşan mecliste başkanlık seçimi, gizli oy açık tasnif usulüyle gerçekleştirildi.

İlk turda, başkan adaylarından CHP'li üye Melek Mızrak Subaşı'na 11, AK Parti'li Hasan Cinit'e 10, İYİ Partiden istifa eden bağımsız Mustafa Sadık Kaya'ya 4 oy çıktı.

Üyelerin 3'te 2 çoğunluğu arandığından ikinci tura gidilen oylamada sonuç değişmeyince, salt çoğunluğun yeterli olduğu üçüncü tura geçildi. Cinit'in adaylıktan çekildiği bu turda 11 oy alan Melek Mızrak Subaşı'na karşı 14 oyla Mustafa Sadık Kaya başkan seçildi.

3. turda aday göstermeyen AK Parti ve MHP ittifakı ile İYİ Parti meclis üyelerinin oylarının İYİ Parti’den seçim için istifa eden Sadık Kaya’ya gittiği oy farkından bariz bir şekilde anlaşılırken, İYİ Parti’nin merkez kanadından gelen, “Kimin kime oy verdiği belli değil. Algı operasyonu” açıklaması ise kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. 3 turda da verilen oy sayıları belliyken, en basit bir hesapla dahi oyların nasıl bir şekilde dağıldığı görülüyor.

 İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ BİLECİK HALKI  İLE DALGA MI GEÇİYOR?

 Matematik bu kadar basitken İYİ Partili Zorlu’nun açıklaması “Ya Bilecik siyasetinden haberi yok ya da Meclis Üyelerinin hareketine sahip çıkamıyorlar. Görünen köy kılavuz istemez durumunda “kimin kime oy verdiği belli değil” demek yan yattı çamura battı, sorumluluk alamıyoruz siyaseti demektir. İYİ Parti Sözcüsü Bilecik halkı ile dalga mı geçiyor?” yorumlarına neden oldu.  KORKMAZ KESİK

Editör: BETÜL KESİK