İYİ Parti’nin Millet İttifakından ayrılmasına rağmen Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten İYİ Partili Ahmet Gürses’in koltuğunu koruması Bilecik’teki CHP’lilerden tepki topluyor.

2019 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında bulunan İYİ Parti, CHP adayını desteklemiş, seçimlerin kazanılmasının ardından İYİ Partili Ahmet Gürses, Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinden sonra Millet İttifakı içerisinde bulunan İYİ Parti, önümüzdeki Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde ittifakta olmayacaklarını ve seçimlere kendi adaylarıyla katılacağını duyurdu.

Birçok şehirde Millet İttifakı dağılırken, Bilecik’te ise ittifak sayesinde Başkan Yardımcısı olan İYİ Partili Ahmet Gürses’in ittifak dağılmasına rağmen yaklaşan yerel seçimler öncesi Belediye Başkan Yardımcılığı görevine devam etmesi rahatsızlık yaratmaya başladı.

Gürses: “Kılıçdaroğlu olursa Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm”

İYİ Partili Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı adayı olmasına karşı sert çıkışıyla gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapılan Belediye Meclisi’nde AK Parti Belediye Meclis Üyesi Muhammed Karadayı, Ahmet Gürses’in “Eğer Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu olursa Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm” dediğini iddia etmişti.

Bu iddiayı haberleştirmemizin ardından Ahmet Gürses, iddiayı inkar etmeyerek sosyal medyasından paylaşımda bulundu. Gürses, algı operasyonu yapıldığını, seçim yapılması durumunda kime oy vereceğinin görüleceğini söylemekle yetinmişti. Bu konuda dönemin CHP İl Başkanı Metin Yaşar sessiz kalmış, Gürses’in basın açıklaması yapacağını söylemiş fakat beklenen açıklama ne yazık ki gelmemişti. Bu durum da AK Partili Muhammed Karadayı’yı ve haberimizi doğrulamıştı.

Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın bu konuda tek başına karar veremeyeceğini, il ve ilçe başkanlarının alacağı parti kararı sonucunda da gerekeni yapacağını söylediği iddia edilirken, o anki CHP İl Başkanı Metin Yaşar ve CHP Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu da böyle bir karar alma cesareti gösterememişlerdi.

TEPKİ TOPLUYOR

İYİ Parti’nin Millet İttifakı’ndan ayrılması ve 2024 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde kendi adayını çıkaracağını açıklamasına rağmen Gürses’in Belediye Başkan Yardımcılığı görevine devam etmesi kamuoyunda tartışmalara yol açtı. İttifakı oluşturan diğer partileri destekleyen vatandaşlar ise, Ahmet Gürses’in görevine devam etmesini eleştirirken, Gürses’in İYİ Parti’den Belediye Başkanlığı için aday adayı olabileceği dahi konuşulurken, görevini bırakması gerektiğini belirttiler. Cafer Elmas