Bisiklet kazalarında ölüm oranlarının artması üzerine Bilecikli bisikletçiler eylem yaptı.

Trafikte hayatını kaybeden bisikletliler anısına sessiz sürüş yapan bisikletliler daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Bisikletlier Derneği Bilecik Şube Temsilcisi Hakan Yavuz, burada yaptığı açıklamada, sessiz sürüşün halka açık alanlarda, yollarda bisiklet sürerken ölen bisikletçileri anmak ve yaralananları desteklemek için her yıl yapılan çok lokasyonlu uluslararası bir bisiklet yolculuğu olduğunu belirtti.

Yavuz, açıklamasının devamında, “Trafikte hayatını kaybeden ve yaralanan bisikletçileri anmak, bisikletlilerin hakları için farkındalık yaratmak, taşıt sürücülerine bisiklet kullanıcıları ile yolu paylaşmaları gerektiğini hatırlatmak için yaptığımız bisiklet turunda, pedal çeviren tüm bisiklet dostlarımla beraber; bisikletliye saygı, bisikletime çarparsam ölürüm yolu paylaş, kornaya değil frene bas, artık ölmek istemiyoruz, trafikte sağ şerit yasal hakkımız, sadece araba senin yollar hepimizin, bisikletliler de trafiğin bir parçası, lütfen kapıyı sağ elinle aç, trafikte bizde varız, bisikletli ölümleri son bulsun diyoruz.

2918 sayılı TCK Karayolları Trafik kanununda Bisiklet için; Madde 46; Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder. Madde 66; Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez. Madde 66 a bendi ;Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez. Şeklinde bahsetmektedir. 2025 yılında 21 Mayıs Çarşamba günü düzenlenecek olan Sessiz Sürüş(RIDE OF SILENCE) de TÜİK istatistiklerinde bisikletli kazalarının hiç olmadığı, bisiklet kullanıcılarının hayatlarını kaybetmediği, Türkiye’de ve tüm dünyada artmış lokasyon sayısı ile Sessiz Sürüş bisiklet etkinliğinin yapıldığı anma bisiklet turunda tekrar beraber olmak en büyük temennimizdir. Katılım sağlayan tüm devlet büyüklerime, bisiklet kullanarak bu etkinliğe katılan pedaldaşlarıma, hazırlamasında emeği geçen bisiklet dostlarıma ve siz basın mensuplarına teşekkür ederim .

 Bisiklet bir araçtır. Trafikte olmak hakkıdır. Bisikletlinin farkında olalım ve farkında olunmasını sağlayalım" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BETÜL KESİK