Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda İleri Prototip İstasyonu ve Teknik Destek Projesi (APS) İnovasyon fabrikası  Bilecik bilgilendirme günü etkinliği düzenlendi. Bilecik Bilgilendirme Günü kapsamında, proje hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılırken, projenin firmalara sağlayacağı hizmetler interaktif sunumlarla katılımcılara aktarıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan “İleri Prototip İstasyonu için Teknik Destek Projesi” (APS) kapsamında gerçekleştirilecek olan İnovasyon Fabrikası (IF) için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya; Vali Dr. Kemal Kızılkaya, Bilecik Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ergün, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektör Yardımcısı Onur Kaya, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Öğretim Üyesi ve Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hikmet Karakoç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ve Start Up’lar katılım sağladı.

Etkinlik, Bilecik TSO Başkanı Mehmet Ergün’ün açılış konuşmasıyla başladı. Ergün, konuşmasında “Bugün çok heyecanlıyız. İnşallah güzel bir başlangıç olacak. Eskişehir Teknik Üniversitemizin öncülüğünde İnovasyon Fabrikamızın temsilcileriyle birlikte güzel bir program yapacağız. Bu bir başlangıç olur devamı gelir inşallah diyorum.” dedi.

Ergün’ün ardından konuşma yapan Vali Dr. Kemal Kızılkaya, inovasyonun önemine dikkat çekti. “İnovasyon Fabrikası önümüze ışık olacaktır” diyen Vali Kızılkaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bilgilendirme serisinin ilk bölümünün Bilecik’te icra edilmesi oldukça kıymetli. Burada yapılan toplantıya katılım az. Fakat nitelik niceliğin önüne geçer. Katılımcılarımızın en üst düzeyde istifade etmesini diliyorum. Sizin güzel bir fikriniz ve iyi bir projeniz varsa destek olmak için bir çok imkanlar da var. Bilecik tarih boyunca en güzelini icra etmiş konumda. Osmanlı Devleti tarihsel anlamda diğer beyliklerden farklı olarak inovatif anlamda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi ve Osman Bey’in belirlemiş olduğu kodlar gerçekleşmiştir. Gerçekleştirilen bu İnovasyon Fabrikası önümüze ışık olacaktır. Organizasyonda emeği geçen akademik camiadaki arkadaşlara ve ticaret odasına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından “İleri Prototip İstasyonu için Teknik Destek Projesi” ile ilgili katılımcılara detaylı bilgilendirme yapılırken projenin firmalara sağlayacağı hizmetler interaktif sunumlarla katılımcılara aktarıldı. Korkmaz Kesik

Editör: Korkmaz Kesik