banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

Yapılan bir araştırmada, dünyanın bazı kesimlerinde iklim değişikliği ve yoğun tarım nedeniyle böcek sayıları yarıya indirdiği ortaya çıktı.

Birleşik Krallık'taki araştırmacılara göre, küresel ısınma ve çiftçilikte oluşan ortak baskılar dünya çapında böceklerde "önemli bir düşüş" yaşıyorlar.

Bazı türler sonsuza kadar kaybolmadan önce böceklere karşı karşı karşı karşı karşıya olduğumuz tehditleri kabul etmemiz gerektiğini söylüyorlar.

Ancak doğal yaşam ortamının korunması, hayati böceklerin gelişmesine yardımcı olabilir.

UCL baş araştırmacı Dr. Charlie Outhwaite, böcek popülasyonlarını kaybetmenin sadece doğal çevreye değil, "başta polilinatör kayıpları olmak üzere insan sağlığı ve gıda güvenliğine" zararlı olabileceğini söyledi.

"Bulgularımız doğal yaşam ortamlarını korumak, yüksek yoğunluklu tarımın genişlemesini yavaşlatmak ve iklim değişikliğini hafifletmek için emisyonları azaltmak için eylemlerin aciliyetini vurgulıyor." diye ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki böcek popülasyonlarının (sözde "böcek apocalpesi") tesisatçı olması yaygın endişelere yol açtı.

Ancak bilimsel veriler karma bir resim sunarken, bazı böcek türleri de büyük düşüşler gösterirken, diğerleri sabit kalıyor.

Son çalışmada araştırmacılar, aralarında arılar, karıncalar, kelebekler, çekirgeler ve ejderhaların da bulunduğu yaklaşık 20,000 adet böcek türü hakkında verileri bir araya getirdiler. yaklaşık 6,000 farklı konumda.

Yüksek yoğunlukta tarım ve önemli ısınmanın olduğu bölgelerde, doğal ortamda yayınlanan araştırmaya göre, şimdiye kadar iklim değişikliğinin en şiddetli etkilerinden kaçınan nispeten dokunulmamış yerlerle karşılaştırıldığında böcek sayıları %49, farklı türlerin sayısı ise %27 oranında azaldı.

Ancak araştırmacılar, toprakların doğası için bir kenara koymanın böcekler için bir sığınak yarattığını ve sıcak havalarda gölge altında kalabileceğini belirttiler.

Ayrıca UCL'nin de yer alan Dr. Tim Newbold, "Tarık arazileri yakınlarındaki doğal habitatları koruma gibi tarım alanlarının dikkatli bir şekilde yönetilmesi, hayati böceklerin hala başarılı olmasını sağlamaya yardımcı olabilir." dedi.

Potansiyel çözümler şunları içerir:

Yoğun tarımdan kaçınma

Çok çeşitli ekinler ekme

Çedgerows ve orman yamaları gibi tarım arazileri yakınında doğal yaşam alanını koruma.

Araştırma görevlisi Peter McCann şunları ekledi: "Pek çok tür sonsuza kadar kaybolmadan önce onlara karşı teşkil ettiğimiz tehditleri ele almak için, böceklerin bir bütün olarak çevre ve insan sağlığı ve refahı açısından ne kadar önemli olduğunu kabul etmemiz gerekiyor."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503