Bilecik Belediye İştiraklerinden birisi olan ve iflasın eşiğine kadar gelen Kayı A.Ş.’nin son durumu hakkında KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tüfekçi açıklamalarda bulundu.

Bilecik Belediyesi'nde yaşanan rüşvet olayının ardından görevden alınan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'in danışmanı olan Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Erdağı suçüstü yakalanmıştı. Bu olayların ardından KAYI A.Ş. yönetim kurulu başkanlığına getirilen Vedat Kazıcı, müfettiş soruşturması kapsamında incelenen KAYI A.Ş.'nin iflasın eşiğine geldiğini duyurmuştu. Kazıcı'nın ardından göreve gelen Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tüfekçi, KAYI A.Ş.'nin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

"Ayda ortalama 650 bin lira tahsilat yapıyoruz"

Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı ve Belediye Başkan Yardımcılarının Vadipark Sosyal Tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya geldiği programda konuşan Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tüfekçi, Kayı A.Ş.'nin 2018 yılından bu güne kadar olan kar-zarar tablosu hakkında bilgi verdi.

Tüfekçi, "Bizden önce 1 yılda 500 bin lira tahsilat yapılırken, şu anda ayda ortalama 650 bin lira tahsilat yapıyoruz." dedi. Tüfekçi, verdiği bilgilerde şunları aktardı: "2018 yılında 465 bin lira zarar edildi. 2019 yılında 1 milyon 534 bin lira zarar edildi. 2020 yılında pandeminin etkisiyle kar ve zarar ortaya çıkmadı, 15 bin lira kar olarak görünüyor. 2021 yılında 448 bin lira kar edildi. Bizim devraldığımız 2022 yılında net olarak 1 milyon 649 bin lira kar edildi. Biz 4. aydan 12. aya kadar 1 milyon 500 bin lira kar elde ettik. 2023 yılı içinde ise Ocak ayında 534 bin lira, Şubat ayında 423 bin lira, Mart ayında 560 bin lira, Nisan ayında 718 bin lira, Mayıs ayında da bugüne kadar 551 bin lira kar ettik."

"Bağımsız denetçiler şirketimizi denetliyor"

Kayı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tüfekçi'nin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, KAYI A.Ş.'nin bağımsız denetçiler tarafından 6 ayda bir denetlendiğini belirtirken, "Göreve geldiğimizde bağımsız bir denetçi ile anlaşarak şirketimizi denetlettirdik. Biz neyi devraldığımızı görmek istedik. Bizden önceki durumun sorumluluğunu kabul edemem. 6 ayda bir de bağımsız denetçilerle şirketimizi denetlettiriyoruz. Çalışmalarımızda bir hata olup olmadığını da bu şekilde görüyoruz ve bize yol gösteriliyor."

Göreve geldiğimizden bu yana Kayı işletmelerimizin sayısını artırdık. Göreve geldiğimizde yalnızca 3 olan işletme sayımızı 8'e çıkardık. Dolmabahçe Restoran, Selanik Kafe, Çınaraltı Çay Bahçesi, Vadi Park Sosyal Tesisleri ve Spor Kompleksi, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Kitap Kafe, Güneş Toki Market, Milli Egemenlik Parkı Down Kafe ve Havuz Kafe'yi işletmelerimize ekledik. Kayı A.Ş. belirtilen bu alanlardaki çalışmalarıyla şu ana kadar sürekli kar etti." ifadelerini kullandı. Korkmaz Kesik