Türkiye genelinde Yükseköğretim Kurumu Sınavı (YKS) ye girerek üniversite tercihi yapmaya hak kazanan öğrencileri bir de barınma sınavı bekliyor.

Türkiye genelinde ve Bilecik’te konut kiralarında zam üstüne zam yaşanıyor. Özellikle son 1 sene içerisinde kira zamlarında yüzde 100’ün üzerine çıkıldığı görüldü.

Zamlarla mücadele etmeye çalışan vatandaşlar, “piyasa koşulları” adı altında fahiş fiyatlara mahkum kalıyor. Diğer yandan, zamlara rağmen bir ev bulmak zorunda olanlar ise Bilecik’te kiralık ev bulma sıkıntısı yaşıyor. Evlerin birçoğu satılık konumunda bulunurken, az sayıdaki kiralık ev arasından makul olanı bulmak adeta işkenceye dönüşüyor.

 ÖĞRENCİLER DE GELİNCE…

Yeni eğitim dönemiyle birlikte Bilecik’e binlerce üniversite öğrencisi gelecek. KYK ve özel yurt imkanları olsa da tercih veya zorunluluk dolayısıyla öğrencilerin birçoğu kiralık evlere yönelecek.

Vatandaşlar, mevcut durumda dahi sayısı ve fiyatları dolayısıyla bir kriz haline gelen konut sıkıntısının öğrencilerin de gelişiyle daha büyük noktalara taşınacağından endişeleniyor.

Öte yandan, öğrencilerin gelişinin ev sahipleri tarafından bir “fırsat” olarak görülüp zaten rekor kıran fiyatların daha da arttırıma gidilebileceği de vatandaşı korkutuyor. BETÜL KESİK