Bilecik merkezde 18 yaşındaki Yusuf Can’ın lösemi tedavisi için kök hücre bağışı ve aynı zamanda kan bağışı kampanyası düzenleniyor.

 İlik nakli bekleyen lösemi hastası 18 yaşındaki Yusuf Can Demircan için Bilecik’te Türk Kızılay aracılığıyla “Kan ve kök hücre bağışı kampanyası” başlatıldı. Osmaneli ilçesinde düzenlenen kampanya, Bilecik merkezde devam edecek.

Kızılay aracı, 1 Şubat 2024 Perşembe günü  11.00-19.00 saatleri arasında Kızılay Şubesi önünde olacak.

Ömer Demircan:0555 809 5438

 KÖK HÜCRE BAĞIŞI NEDİR?

Kan Hücrelerinin yapımını sağlayan ana kök hücrelerin, sağlam bir bireyden (Kök Hücre Bağışçısı) alınarak hasta kişiye nakil edilmesidir. Böylece örneğin Lösemi hastası bir bireyde normal kan yapımı sağlanmış olur.

Kök hücrede kan grubu önemli mi?

Kemik iliği nakli için alıcı ve vericinin kan grubunun aynı olması gerekmez, farklı kan grubu olan kişiler arasında da nakil yapılabilmektedir. Önemli olan hasta ve bağışçı (alıcı ve verici) arasındaki doku grubu antijenlerinin birbirine ne kadar benzediğidir.

Kızılay ne yapacak?

Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Kök Hücre Protokolü çalışmaları gereği olarak Kızılay; Kök Hücre Bağışçısı kazanacaktır. Kök Hücre Bağışçılarından alınacak bir tüp kan, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği merkez laboratuarlara gönderilecek ve “Doku Tipleme Testleri” yapılacaktır. Böylece bağışçı veri tabanı oluşturulacaktır.

Hastalar nasıl şifa bulacak?

Veri tabanında kayıtlı bağışçılardan herhangi bir tanesinin doku tipleme testleri, kemik iliği nakli bekleyen herhangi bir hastayla uyuştuğu anda, bağışçıya ulaşılacak ve kemik iliğinin alınması için davet yapılacaktır.

Daha önce tüpte alınan kan yalnızca testler içindir. Asıl İlik verme işlemi bu son aşamada olur.

Kaynak: BETÜL KESİK