Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni bir bölüm daha hizmete girdi.

Hastanede, Pulmoner Rehabilitasyon bölümünü hizmete açıldı. Hastanenin poliklinik binasında yer alan bu yeni bölüm, solunum kapasitesinde kısıtlılığı olan hastalara yönelik kompleks bir rehabilitasyon programı sunacak.

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Pulmoner Rehabilitasyon bölümü, solunum terapisi adı verilen bir egzersiz programıyla birlikte günlük yaşam aktivitelerinde değişiklikleri ve hasta eğitimini içeriyor. Bu programın en az 12 seans süren bir süreci bulunuyor ve akciğer kapasitesini artırmakla kalmayıp hastaların psikolojik olarak da daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Pulmoner rehabilitasyon, COVID-19 enfeksiyonu sonrası günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılık yaşayan, KOAH, astım gibi birçok solunum hastalığı olan kişilere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Hastalar, göğüs hastalıkları uzmanının yönlendirmesiyle fizik tedavi bölümüne yönlendirilir ve orada uygun bir egzersiz programıyla tanışırlar.

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Pulmoner Rehabilitasyon bölümü, solunum sorunlarıyla mücadele eden hastaların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Bu yeni hizmet, bölgedeki hastalara daha kapsamlı bir tedavi seçeneği sunarak sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. Emine Türksoy

Editör: Korkmaz Kesik