Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25 yataklı yoğun bakım ünitesi açılıyor. Yeni ünite ile birlikte yatak kapasitesi yüzde 76 artmış olacak.

Vali Şefik Aygöl, Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son hazırlıkları yapılan yeni yoğun bakım ünitesinde incelemelerde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Ferhat Damkacı ve yetkililerle birlikte inceleme yapan Vali Aygöl, açılacak olan yeni yoğun bakım ünitesi ile birlikte; yatak kapasitesinde toplam yüzde 76 artış sağlanacağını belirterek, “Toplumumuzun sağlığı için yapılan bu hizmetler devam edecek.” dedi.

29 Milyon TL yatırım bedeli ile açılacak olan 25 yataklı yoğun bakım ünitesinde 19 erişkin yoğun bakım, 6 adet de kalp damar cerrahi yoğun bakımı bulunacak.

İl Sağlık Müdürü Ferhat Damkacı ise yaptığı bilgilendirmede, “ Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcut durumda 300 tescilli yatak ile A1 hizmet rolünde Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermektedir. Hastanenin mevcut yoğun bakım yatak sayıları 33’ü erişkin yoğun bakım olmak üzere toplam 45 yoğun bakım yatak kapasitesi ile hizmet verilmektedir.

Sağlık tesisinin hizmet kapasitesinin arttırılması için Bakanlığımızdan 19 yataklı ek erişkin yoğun bakım ve 6 yataklı ek 3.seviye erişkin Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım ünitesi olmak üzere toplam 25 yoğun bakım yatak kapasitesi artışı için izin alınmıştır.

Bakanlığımızca tahsisi yapılan ödenek ile ek yoğun bakım oluşturulması için tadilat ve yapımı için 25.600.000 TL ve tıbbi cihaz, donanımları için 4.000.000 TL olmak üzere toplam 29.600.000 TL sağlık yatırımı gerçekleştirilmiştir.

Ek yoğun bakımların hizmete açılması ile birlikte hastanemizin toplam 45 olan yoğun bakım yatak kapasitesi %56 artış ile 70 yatağa yükseltilecektir.

Erişkin yoğun bakım kapasitesi olarak değerlendirildiğinde 33 erişkin yoğun bakım yatağı kapasitesi 58 yatağa çıkartılarak %76 kapasite artışı sağlanacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Kaynak: BETÜL KESİK