Bilecik Belediyesi tarafından orta refüjlerde ekilen lavanta çiçekleri, lavanta yağı, sabun ve mum üretimi için hasat edildi. Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı hasadı yapılan lavantalardan yeni ürünler yapılacağını duyurdu.

Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız ve Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Kadriye Olgun lavanta hasat çalışmasına katılarak ekilen lavanta çiçeklerini topladı.

Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, hasadı başlayan lavantaların Şeyh Edebali Üniversitesi’ne analiz için gönderildikten sonra lavantalardan yeni ürünler yapılmaya devam edeceğini söyledi. Subaşı, “Şehrimize mis gibi kokuları yayan lavantalarımızın haşatını yapmaya başladık. Park ve Bahçe Müdürlüğümüz ve Kadın Kooperatifimizle birlikteyiz. Bildiğiniz gibi geçen yıl kadın kooperatifimiz buradan aldığı hasatlarla birçok ürün üretmişti. Şimdi buradan ürünlerimiz Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne gidecek. Orada analizleri yapılacak. Analiz sonuçlarına göre tekrar üretimlerimizi tamamlayacağız. Kadriye hanım da yanımızda. Kadriye hanım ile birlikte kadınlarımıza her zaman destek oluyoruz. Her zaman yanlarındayız. Kooperatifimizin geçen yıl yaptığı ürünlerin yanı sıra bu yıl da yepyeni güzel ürünlerle Türkiye’ye satış yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Bilecik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Kadriye Olgun, önceki dönem yapılan hasat sonrası yapılan ürünler ve satışlar hakkında bilgi verdi. Bu yıl ise hasat sonrası elde edilen lavantalardan lavanta mumu ve lavanta kandilleri yapacaklarını aktardı. Olgun, “Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz hasat sonrasında; oda kokusu, lavanta kolonyası, lavanta yağı, lavanta sabunu ve lavanta toniği elde ettik. Bu ürünleri Türkiye’nin bütün şehirlerine sattık. Bütün müşterilerimiz çok memnun kaldılar. Bu yıl da yeni hasatta yeni ürün olarak lavanta mumu ve lavanta kandilleri yapacağız. İnşallah her şey çok güzel olacak.” dedi. KORKMAZ KESİK