Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) toplantı salonunda düzenlenen programa Vali Şefik Aygöl, TSO Başkanı Mehmet Ergün, kaymakamlar, belediye başkanları, tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), KOSGEP ve IPARD yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve Kurum Müdürleri ile vatandaşlar katıldı. 

Bilecik Valiliği, Bilecik TSO, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve KOSGEP işbirliğinde düzenlenen programda katılımcılara KOSGEB Kobi Uzmanı Mustafa Razbonyalı, TKDK Bilecik İrtibat Ofisi Uzmanı Yılmaz Baş ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hatice Derya Aksu tarafından Kırsal kalkınma kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi ve KOSGEP desteklemeleri ile IPARD desteklemeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. 

Burada konuşan TSO Başkanı Mehmet Ergün, girişimcilerin kabul edilmeyen projelerinin çoğunun yazım hatalarından kaynaklandığını belirterek, Bilecik TSO olarak proje yapmak ve üretmek isteyen tüm girişimciler için ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi.

"BU ODA HEPİMİZİN"
Girişimcileri desteklediklerini ve bu desteğin artması için her türlü iş birliğine hazır olduklarının altını çizen Başkan Ergün, şöyle konuştu: "Odamız bünyesinde üç aydır bu toplantılarla alakalı bir hazırlık yaptık ve ilçelerimiz de dahil olmak üzere her gün bu hizmeti veren danışman iki tane firmamız var. Bu oda hepimizin, hepinize yer var. Biz burada proje yapmak isteyen, üretmek isteyen her üyemize ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Çünkü geçmeyen projelerin neredeyse tamamı yazım hatasından dolayı geçmeyen projeler.  Bu anlamda bir birliktelik yapalım, yapılmayanı yapalım dedik. Birçok Avrupa Birliği projemiz var, İnşallah bunların tanıtımını daha sonra yapacağız. Bugün Sayın Valimiz bir farkındalık yapalım dedi ve her alanda olduğu gibi burada da yanımızda oldu. Ben kendilerine ve katılımcılara bir kez daha teşekkür ediyorum."

"SİYASET ÜSTÜ ORTAK AKIL"
Vali Şefik Aygöl ise Bilecik'te oluşturulacak siyaset üstü ortak bir akıl ile girişimcilerin önünü açmayı planladıklarını ve bu kapsamda böyle bir programın gerçekleştirildiğini söyledi. Yapılan çalışmayla, BEBKA, TKDK ve KOSGEP gibi kurumların beraber hareket edecekleri alan oluşturduklarını ifade eden Aygöl, "Bu alanlarda girişimcilerimizin bir talebi olursa gelerek doğru bilgilendirilerek doğru yönlendirileceği ve bizim de onlara gerçekten destek verebileceğimiz bir alan oluşturalım ve dikkat çekelim dedik. Bu birlikteliği sağlamak için herhangi bir engelimiz yok. TSO kapılarını açtı, bütün alanlarını açtı bizlere. Bir şeyler yapmak isteyen herkese kapılarımız açık ve destek vermeye hazırız." ifadesine yer verdi.

VALİ  AYGÖL, “GİRİŞİMCİLERİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ”
TKDK olmayan şehirlerdeki vatandaşların proje başvurusunda bulunamadığına dikkati çeken Vali Aygöl, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Bilecik İrtibat Ofisi'nin açılmasıyla bu sorunun ortadan kalktığını belirterek, "TSO Başkanımıza teşekkür ediyorum yer verdiler kendilerine. Biz de Özel İdare, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bütün ihtiyaçlarını karşıladık ve kurulmuş durumda. Şuanda Bilecik'in de TKDK'sı var." dedi.
Vali Aygöl, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"BİLECİK İYİ BİR SANAYİ ŞEHRİ"
"Biz Bilecik'in bir sanayi şehri olduğunu anlattığımızda insanlar şaşırıyorlar 'Bilecik'te sanayi mi var?' diye. Bilecik iyi bir sanayi şehri. İşsizliğin olmadığı ve huzurun olduğu bir şehir. Asayişi en düzgün illerden birisi. Bunlar aslında girişimcilerimizin, iş dünyamızın yaptığı başarılı çalışmalar sonucu oluyor. Biz devlet bakışı olarak girişimcinin işini kolaylaştırmak için yardımcı olmalıyız. Onlardan sürekli bir şeyleri isteyen değil de, onlara yardımcı olan, önlerini açan olmalıyız. Girişimcimizin bir projesi varsa siyasetiyle, bürokrasisiyle destek verip o projeyi almamız lazım. Sonrasında bu insanlar kazandıkları paralarla büyüyecek ve büyüdükçe bu memlekete katma değer katmaya devam edecek. Buranın çocuklarını çalıştıracak, vergisini buraya ödeyecek, okul ihtiyacımız olduğunda okulumuzu yapacak. Tüm bunların asıl özeti bizim birliğimizi güçlü kılmamızdan geçiyor. Ben Bilecik'te bunu başardığımızı düşünüyorum. Bugünkü çalışmanın da özeti bu." Kemal ATLAN