İller Bankası’nın sağladığı maddi destek, 75 günlüğüne gelen Bilecik Belediyesi yönetiminin Belediye’ye aldığı çok sayıda personelin maaşlarına dahi yetişemiyor.

Belediye bütçesini aşan maaş giderleri seçimle gelecek yeni Belediye’yi çok zor bir yükün altına sokarken, halk arasında “gelen başkan yandı, Belediye maaş ödemekten hizmet yapamayacak” yorumlarını beraberinde getiriyor.

İLLER BANKASINDAN GELEN PARA ÇOK SAYIDAKİ PERSONELİN MAAŞINA YETMİYOR

İller Bankası’ndan Bilecik Belediyesi’ne 25 Milyon TL ödenek aktarıldığı, bu paranın yetersiz kaldığı, personel maaşlarının 30 Milyonu bulduğu ve gelen paranın buraya aktarıldığı, hatta eksik kalan 5 Milyon TL’nin ise Belediye’nin diğer gelirleri ve Kayı A.Ş.’den takviye edilerek tamamlandığı iddia edildi.

75 günlüğüne gelen yeni Belediye yönetimi hatırlanacağı üzere personel maaşlarına yüzde 100 zam yapmıştı. Belediye’ye yeni alındığı iddia edilen yaklaşık 130 kişinin de işe girişiyle maaş giderlerinin ortalama 10 Milyon TL daha artması  bekleniyor.

“YENİ GELEN BELEDİYE BAŞKANI YANDI!”

Zamlar ve yeni personellerle beraber Belediye bütçesinin çok üzerinde sadece maaş giderlerinin ödenecek olması diğer gider kalemlerinin haricinde hizmet için ödenek ayrılmasını büyük ölçüde sıkıntıya sokacağa benziyor.

Bu şartlar altında mevcut Belediye’nin 31 Mart’tan sonra gelecek yeni Belediye Başkanı’na adeta bir el bombası bıraktığı konuşulurken, “Yeni gelen Belediye Başkanı yandı. Maaş ödemekten hizmet yapamayacak. Kaybeden yine Bilecik olacak” yorumlarını da beraberinde getirdi.  

ALINAN YENİ PERSONELLERDEN BAHSETMEDİLER

75 günlüğüne gelen Sadık Kaya yönetimindeki yeni belediye yönetimi basın açıklaması düzenleyerek faaliyetlerini açıkladı. Yönetimin tepki odağı olan  yeni alınan personellerle ilgili bir bilgilendirme yapmadığı, katılan basın mensuplarından da bu yönde bir soru gelmediği görüldü.

Kaynak: CAFER ELMAS