Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim görmeye başlayan 92 öğrenci beyaz önlüklerini giydi.

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen programa Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü Şükrü Beydemir, Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve protokol üyeleri katıldı.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Şeyh Edebali Üniversitesi Tıp Fakültesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme töreni gerçekleştirildi. Fakülteye başlayan  64’ü Türk ve 28’i yabancı öğrenci olmak üzere 92 öğrenciye önlükleri, protokol üyeleri tarafından giydirildi.

Törenin açış konuşması Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Dundar tarafından yapıldı. Kaliteli bir tıp eğitimi verilmesi ve ülkemize yetkin donanımlı hekimler kazandırmasının Tıp Fakültesinin bir misyonu olduğunu belirtti.

Bilecik’in sağlık  hizmet kalitesini yükseltmek için de burada olduklarını dile getiren Dundar, ”Öğretim üyeleri olarak, tıp fakültesi olarak iyi hekimler yetiştirip yapacağımız çalışmalarıyla ülkemizin ve dünyanın bilimsel arenasında yer alacak ve bu anlamda katkılar sunmak için hazırız. Buradayız ve çalışıyoruz. Daha iyi olmak adına hazırız.”dedi.

Rektör Şükrü Beydemir, ise konuşmasının başında İsrail’in Filistin’e uyguladığı savaş zulmünü kınadığını belirtirken “Savaşın ahlaksızcası alçaklığın en ilerisidir.” dedi.

“Kuruluşundan 1 yıl gibi kısa bir süre içinde öğrencilerini kendi bünyesinde kabul eden bir Tıp Fakültesine sahip olmaktan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz” diyen Rektör Beydemir “ Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz hekimlerimizi yetiştirmek için, fiziki ve teknik altyapısıyla, donanımlı akademik ve idari kadrosuyla büyük bir heyecanla çalışan Tıp Fakültemizi bu aşamaya getirmemizde emeği geçen tüm paydaşlarımıza huzurlarınızda bir kere daha şükranlarımı sunmak istiyorum.

Tıp Fakültemizin yanı sıra geçtiğimiz eğitim yılında kurduğumuz ve yakın zamanda öğrenci kabulünü planladığımız Diş Hekimliği Fakültemizle birlikte hem üniversitemizin eğitim standartlarını yukarı çekmeyi hem de ilimizde ve bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza yerinde ve yeterli bir sağlık hizmeti sunmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğümüz afiliasyon çalışmaları sonucu Tıp Fakültemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. İlimizde yaşayan vatandaşlarımızın kardiyoloji, anjiyo ve yanık tedavileri gibi sağlık ihtiyaçları artık Eğitim ve Araştırma Hastanemizdeki uzman hekimlerimiz tarafından sağlanmaktadır. Tıp Fakültemizde beni en çok mutlu eden husus yaptığımız yatırımların, insan yaşamına temas etmeye başlamasıdır.

Bilecik’te yeterli sağlık hizmeti alamayan vatandaşlarımızın diğer şehirlere giderek yaşadıkları hem maddi hem manevi kayıpların önüne geçmemizdir. Tıp Fakültesi üniversitemize olduğu kadar ilimize de artı bir değer katmış olup artık civar illerden Bilecik’e tedavi için gelen vatandaşlarımıza da hizmet vermektedir. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin faaliyete geçmesiyle birlikte kompleks şekilde sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı ise, ”Bugün siz değerli genç hekim aday. Yeni bir döneme adım atmasını kutluyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin. alanındaki geleceğini şekillendirecek olan hekimlere büyük önem verirdi. O hekimleri sadece bilim insanları olarak değil aynı zamanda insanlığa hizmet eden kutsal birer görevli olarak görürdü.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk canını yalnızca Türk hekimlerinin kudretli ellerine emanet etmek istediğini söyleyerek Türk hekimlerine verdiği önemi en güzel şekilde ifade. Beni Türk hekimlerine emanet ediniz. Sevgili öğrenciler, sizler de bu kudretli elleri temsil edecek olan geleceğin hekimlerisiniz. Bilgiyle donanmış, insan sevgisiyle dolu, etik değerlere bağlı bir şekilde hekimlik mesleğini icra edeceğinize olan inancımız tamdır. Önümüzde zorlu bir yolculuk var ancak azim ve kararlılıkla bu yolda ilerlediğinizde başarı kaçınılmaz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 92 öğrenciye protokol tarafından beyaz önlükleri giydirildi.BETÜL KESİK