banner795
banner401
banner422

Bir ülkeye milli bir karakter kazandıran ve milleti millet yapan temel kaideler vardır. Bu temel kaidelerden en önemlisi ise tarih bilincidir. Tarih bilinci ülkeleri ayakta tutan en önemli yapı taşlarından birsidir. O kadar çok önemlidir ki bu bilincin yokluğu hem içinde bulunduğumuz dönemde ki insanların hem de gelecek neslin milli ve ahlaki yapılarını olumsuz yönde etkilemekte ve toplumda ortaya çıkarmış olduğu büyük yıkımın etkileri yıllarca sürmektedir.

Tarih bilinci, geçmişimizi oluşturan tarihsel olayları şimdiki zamanın içinde yoğurarak analiz etmek ve gelecek nesil için doğru ve anlaşılır bir biçimde açıklamaktır. Tarih bilincinin doğru bir şekilde gelecek nesle aktarılması bir milletin geleceği için son derece önem arz etmektedir.

Ülkemizde maalesef okumayan, gözlemlemeyen ve sorgulamayan bir nesil yetişmektedir. Ülkemizdeki çocuklar ve gençler teknoloji devriminin getirmiş olduğu yararlı imkânlardan daha ziyade kendilerine sunulan bu teknolojinin en olumsuz yönlerini kendilerine adapte etmekte milli ve ahlaki duygulardan yoksun robot gibi bir gençlik yetişmektedir.

Milli ve ahlaki duyguları gelecek nesle en iyi şekilde yansıtabilmenin en iyi yolu tarih bilincinden geçmektedir.

Tarihimizi şekillendiren ve bize sayısız zafer ve başarılar bırakan ecdadımızın örnek yaşayışları ve büyük kahramanlıkları geleceğimiz temellerini oluşturacak çocuklarımıza ve gençlerimize iyi bir şekilde öğretilmelidir.
Ülkemizde tarih bilincinin çok iyi bir düzeyde olduğunu söylemeyi çok isterdim ama maalesef bu bilinç istediğimiz düzeye hala erişememiştir. Tarih bilincindeki bu eksikliğin en önemli nedeni ise maalesef kitap okumayan adeta okumaktan kaçan bir nesildir. Yapılan analizlerde Türkiye’de ki kitap okuma oranlarının diğer ülkelere göre son derece düşük olması bunun en önemli kanıtıdır.

Geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın ve gençlerimizin tarih bilincini arttırmak için öncelikle ülkemizde ki okuma oranlarını arttırmak ve günden güne değişen ve gelişen teknoloji şartlarına adapte etmek gerekmektedir. Bu konu ile ilgili basit ama disiplin gerektiren bir çalışma programı oluşturulmalıdır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza tarihi sevdirmenin en güzel yolu onların dikkatini çekebilecek ve zihinsel algılarını yönlendirebilecek eserler ortaya koymaktır. Çocukların küçük yaşlarda ilgisini çeken ve onlara hitap eden dikkat çekici çizgi romanlar ve çizgi filmler onların gelişimini etkileyen en önemli araçlardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu araçlara dijital bilgisayarlar ve mobil oyunlar eklenmiştir.

Çocuklarımızın tarihe olan ilgisini arttırmakta bu araçların en iyi şekilde kullanılmasından geçmektedir. Çocukların kendilerine örnek alabileceği tarihsel kahramanlarımızı onların anlayabileceği bu tarz çizgi romanlar, çizgi filmler ve dijital oyunlarla onlara sunabilirsek onların tarihe olan merakını daha arttıracaktır. Bu şekilde çocuklarımız tarihsel olaylara ve tarihimizi oluşturan şahsiyetlerle erken yaşta tanışmış olacaktırlar.

Bunun dünyada en güzel örneği “MARVEL” şirketinin ortaya çıkarttığı ve neredeyse tüm dünyanın tanıdığı süper kahramanları ortaya çıkartışıdır. Ülkemizdeki çocuklara, gençlere hatta yetişkinlere sorduğunuzda Superman, Örümcek Adam, Batman vb süper kahramanları bilmekte ve mutlaka bir kitabını, çizgi filmini ya da bilgisayar oyununu illaki oynamıştır.

MARVEL şirketi bu ünü kazanmak için öncelikle dikkat çekici çizgi romanları ile hayali kahramanlarını çocuklara tanıtmış ve sevdirmiştir. Daha sonra ise gelişen teknolojik şartlarla bu romanları çizgi film haline getirmiş ve bilgisayarların popülerlik kazanması ile de bu kahramanlar tüm dünyada ve hatta ülkemizde gençlerimizin ellerinden düşürmediği ve başından kalkmadığı bilgisayar oyunları haline gelmiştir.

Günümüzde ise teknolojinin gelişimi ile kurgusal yönden gelişen sinema sektörü bu kahramanları seri bir şekilde filmlere dökerek artık çocuk ve gençlerden daha ziyade yetişkinlere hitap eden ve merak uyandıran filmler haline getirmişlerdir.

Tüm bu anlattıklarımız doğrultusunda örnek verdiğimiz şirket önce hayali kahramanlarını çocuklara sevdirmiş ve her kahramanını değişen teknolojik şartlara adapte ederek kendini hiç unutturmamıştır. Ülkemizde gelecek neslin tarih bilincini arttırmak için öncelikle hayali olmayan bilakis bizi biz yapan gerçek tarihi şahsiyetlerimizi çocuklarımıza sevdirmeli ve bunun sürekliliği sağlanmalıdır. Sözümü çok kıymetli üstad İlber Ortaylı’nın sözleri ile bitirmek istiyorum” Koca bir kavmin binlerce kilometreyi 3 asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayali bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503