Eskişehir Bilecikliler Eğitim Kültür Sosyal ve Dayanışma Derneği (ESBİLDER) tarafından, bu sene  2'ncisi düzenlenen, Bilecikliler Şenliği ve tanıtım günleri renkli görüntülerle kutlandı.

Şenlik’te Bilecik’e özgü pek çok etkinlik gerçekleştirilirken, folklör ekipleri ve mehteran takımın gösterileri büyük beğeni topladı. Eskişehir’de yaşayan pek çok Bilecikli ve Eskişehir halkının katıldığı şenlikte ayrıca Pazaryeri ilçesinin meşhur çömlekleri ve  yöresel lezzetler de tanıtıldı.

Odunpazarı  Meydanı Hicri Sezen Parkında gerçekleşen etkinliğe; Bilecik ve ilçelerinden kurum müdürleri, siyasiler ve STK temsilcileri de katılarak keyifli organizasyonda yer aldılar.

Bilecik’in yöresel ve el emeği ürünlerinin tanıtılıp geleneklerinin yaşatıldığı şenlikte konuşan ESBİLDER Başkanı Ahmet Saraç,”Eskişehir Bilecikliler Eğitim Kültür Sosyal ve Dayanışma Derneği olarak bugün 2’ncisini düzenlediğimiz ,Bilecikliler Tanıtım Günleri ve Şenliğindeyiz. Bugün burada Bilecik’in hem merkezinden hem de ilçelerinden gelen hemşehrilerimiz var. Burada el emeklerini göz nurlarını sergiliyorlar. Bilecik’e ait üretim sergileniyor. Eskişehir halkının da buraya gelmelerini tavsiye ediyorum. Nasip olursa bir sonraki seneler üç, dört, beş olarak etkinliklerimiz arttırmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

EKONOMİK ÜRÜN HALİNE GETİRDİK

Bilecik'in Osmanei ilçesinden gelen ve Kültür Bakanlığı Lefke EL Dokuma Sanatçısı olan Gülay Durak, Bilecik’e ait olan Lefke bezini anlattı. Durak, “ Osmaneli Kadın Girişimciler Kooperatifi ve Osmaniye Belediyesi olarak bu etkinlikte yer alıyoruz kültürel ürünlerimizi sergiliyoruz. Bu Lefke bezi el dokuması daha önceden tarihte dokunmuş bir bez. Biz bunu tekrar eğitim vererek bayanlarımızı tekrar bu sanatı canlandırdık. Ekonomik ürün haline getirdik. Kooperatifimiz de dokunuyor. Bu ürünlerimizi satışa sunuyoruz. Bunun sonucunda da kadınlarımız ekonomik gelir elde ediyorlar. Bize burada destek olan Belediye başkanımız Münür Şahin'e ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi. KIYMET TUNCA