Kurucu başkanlığını Bilecik siyasetinin önemli isimlerinden Orhan Şişman’ın yaptığı Ertuğrul Ocağı Derneği kuruldu.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Şeyh Edebali Türbesi ve Vali Şefik Aygöl’ü ziyaret eden dernek üyeleri, derneğin kuruluşu için resmi başvurusunu gerçekleştirdi.

Ertuğrul Ocağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Şişman, derneğin kuruluş felsefesini, “Geçmişten geleceğe bir köprü kurmak, Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebali Hazretlerinin “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” felsefesini günümüze taşımak, yaşamak ve yaşatmaktır.” sözleriyle açıkladı. Şişman, derneğin kuruluşuna ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün bir milad… Ertuğrul Ocağı Derneğimizin resmi başvurusunu yaptık, hayırlı olsun. Bugün Ertuğrul Gazi Hz.lerinin Türbesinde, O’nun manevi huzurunda hep beraber dua ederek yola çıkıyoruz. Rabbim ecdad yadigarı bu topraklara ve bu topraklarda yaşayan bütün insanlarımıza hizmet etmeyi ve hizmetkar olabilmeyi nasip etsin.

Derneğimizin kuruluş felsefesi, maziden atiye, yani geçmişten geleceğe bir köprü kurmak Ertuğrul Gazi ve Şeyh Edebali Hazretlerinin “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” felsefesini günümüze taşımak, yaşamak ve yaşatmaktır. Osmanlı Cihan Devleti’nin kurulduğu bu toprakların önemini, kadim medeniyetimizin tohumlarının atılıp filizlendiği ve üç kıtada yaşayan insanları kucakladığı, hiç bir din, dil ve ırk ayrımı yapmadan insanlara adaleti getirdiğini, gelecek nesillerimize konferanslar ve seminerler düzenleyerek anlatmak derneğimizin en önemli hedeflerindendir.

Ertuğrul Ocağı’nı Beylikten Devlete taşıyan ve O’nun cihanşümul bir devlet olma hayalinin mayalandığı bu toprakların, memleket sevdalısı, devlete sadakat esasına gönülden inanmış gençlerini milli ve manevi değerlerle mücehhez bir şekilde dünya ile yarışan bireyler olarak destekleyecek her türlü faaliyeti yürütmek, bu bağlamdaki projelere destek olmak ve kaynakları harekete geçirmek Ertuğrul Gazi Ocağı Derneği’mizin temel amaçlarındandır.”  

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY