Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı, Nisan ayındaki kuraklığı gözler önüne seren Türkiye haritası endişelendirdi. 2024 Nisan ayı meteorolojik kuraklık durumu haritasında Bilecik şiddetli kuraklık (Acil Durum) renginde yer aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) normalin yüzdesi metoduna göre oluşturduğu, 2024 Nisan ayı meteorolojik kuraklık durumu haritası Türkiye'deki kuraklık boyutunu gözler önüne serdi.

2024 Nisan ayı meteorolojik kuraklık durumu haritasında Bilecik ise şiddetli kuraklık (Acil Durum) renginde yer aldı. Bilecik; Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan haritada da şiddetli kuraklığın yaşandığı görülüyor.

Standart Yağış Metoduna Göre 2024 Nisan Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu haritasında ise Bilecik son üç ayda ‘çok şiddetli kurak’ renginde yer alıyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuraklığı "Yağışların, kaydedilen normal seviyelerinin önemli ölçüde altına düşmesi sonucu, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına sebep olan doğal olay." olarak tanımlıyor.

Kaynak: KORKMAZ KESİK