2019 yılında inşaatına başlanan Ertuğrulgazi Cami'nin bir türlü ibadete açılamamasına tepki gösteren Emekli Müezzin Şinasi Dural, “bu camiinin açılması için Müftü Bey Allah’tan Vahiy mi bekliyor?” dedi.

Emekli Müezzin Şinasi Dural, gazetemize yaptığı açıklamada, İl Müftüsü Erhun’a seslenerek 600 kişinin ibadet edebileceği ve tamamlandığında Bilecik’in sembol camii olacağı söylenilen Ertuğrulgazi Camii’nin neden bir türlü ibadete açılamadığını sordu.

“Müftü Bey Camii’nin açılması için Allah’tan vahiy mi bekliyor?” diyerek tepkisini dile getiren Dural, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Müftü Bey, daha önceki Cuma vaazlarında üniversitede cami olmadığından bahsediyordu. Üniversite içerisinde cami olmayan tek il olduğunu söylüyor ama nedense buraya geldiğinden bu yana Ertuğrulgazi Camii bir türlü ibadete açılmadı. Oysa Üniversitenin yanında bir camii var.

Ertuğrulgazi Camii’nden sonra yapımına başlanan başka camiiler ibadete açılırken, bu camii neden açılmıyor?

Bu hem yola hem de üniversiteye hitap ediyor. 5 yıl önce yapımına başlanan Ertuğrulgazi Camii ise neden ibadete açılmıyor? Oysa biz Müftü Beyden en azından alt katların önce mescit olarak açılmasını daha sonra üst katlarının açılmasını beklerdik. İbadete açılması için Allah’tan vahiy mi bekliyor. Bu konuda Müftü Beyden bir açıklama bekliyoruz.

Caminin kıble tarafında güneyindeki bloklarla cami arasında bir sokak var. Bu sokak da halkın hizmetine açıldı, bu cami açılmadığı için bu sokak da açılmıyor. Örneğin belde konutlarından eski otogara gidecek insan o yolu kullanması gerekirken maalesef eski hamamın oradan dolanmak zorunda kalıyor. Ama cami ibadete açılsa bu ara sokak da açılır halka da bir hizmet olur. Müftü Beyden bu konuda bir açıklama bekliyoruz” dedi.

MÜFTÜ ERHUN, HAYIRSEVERLERE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

2 Kasım 2022’de Vali Kemal Kızılkaya, İl Müftüsü Ali Erhun ile birlikte yapımı devam eden Ertuğrulgazi Camii’ni ziyaret etmişti. Müftü Erhun, burada yaptığı açıklamada camiinin hızla bitirilebilmesi için hayırseverlere çağrıda da bulunmuştu.