Bilecik Valiliği himayesinde 6-7-8 Ekim tarihinde gerçekleşecek olan ‘Eğitimde Nitelik ve Vizyon Çalıştayı’ başladı.

Bilecik eğitiminin geleceğinin tartışılacağı çalıştay Bozüyük’te başladı. Eğitim çalıştayının açılışına; Vali Şefik Aygöl, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, Kaymakamlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

“YOL HARİTAMIZ ÇIKACAK”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Vali Şefik Aygöl, çalıştayın Bilecik’teki mevcut eğitime nitelik ve vizyon katılması amacıyla gerçekleştiğini belirtti. Çalıştay sonrasında çıkacak yol haritasının uygulanmasında desteklerini vereceğini belirten Vali Aygöl, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Yaklaşık bir ay süreç içerisinde bu çalıştayın hazırlıklarına başladık. Öğrencilerimizden, velilerimizden, sivil toplum kuruluşlarından, emekli eğitimcilerimizden, kamu kuruluşlarında bulunan ve bize destek verebilecek arkadaşlarımızdan, il içerisinden ve dışarısında bize katkı sağlayabilecek herkesi bu çalıştaya davet etmeye çalıştık. Buraya davet etmediğimiz, aklımıza gelmeyen kişilerinde bu çalıştaya katkılarını almaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Katkı sağlamak isteyen her kesimden, her düşünceden arkadaşımızdan katkı sunmasını bekliyoruz. Çünkü bu vizyon ve nitelik çalıştayının şu an bir başlangıcını yapıyoruz. Aslında amacımız bu çalıştaydan sonra bir yol haritamız çıkacak. Bu yol haritasında her kesimden destek alacağımız, uzun soluklu bir işin içerisinde olmuş olacağız. Bundan sonra ilimizin gündeminde sürekli bir işimiz olacak. Eğitim yalnızca milli eğitime bırakılacak, yalnızca milli eğitime hesabı sorulacak, yalnızca öğretmenlerimiz tarafından yapılan bir çalışma değil. Eğitim küçükten büyüğe, yediden yetmişe, makamdan makamsıza herkesin içerisinde olması ve destek vermesi gerektiği bir çalışmadır. O yüzden biz her kesimden arkadaşımızın burada olmasını arzu ediyoruz. Bundan sonra da her kesimden destek almaya ve destek vermeye devam edeceğiz.

“HEYECANLIYIZ”

Mesaimizin önemli bir bölümünü, bütçelerimizin bir bölümünü bundan sonra buraya ayıracağız.  Çünkü biz bir memleketi imar ederken orada yetişen insanları imar etmeyi unutursak bir gün gelir imar edemediğimiz gençlerimiz ve çocuklarımız imar ettiğimiz memleketimizi yıkarlar. Ama tam zıttı olarak memleketimizi imar ederken gençlerimizi, çocuklarımızı imar edersek o imarda eksik bıraktıklarımızı yeni gelen nesil daha güzel şekilde imar edeceklerdir. Bundan hepimiz eminiz.

Gerçekten heyecanlıyız. Bu memleketin eğitiminde bir şeyler yapmak istiyoruz. Bugüne kadar yapılanlara müteşekkil olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bilecik eğitiminde çok büyük problemler var, çok büyük sıkıntılar var iddiası çok yanlış bir iddiadır. Ben bu konuda brifingler aldım. Okulları dolaştım, gezdim.  Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Biz arkadaşlarımızla değerlendirme yaptığımızda yapılanların yanına bir vizyon ve nitelik kazandırmamız lazım. Bizim hedefler koymamız lazım. Çocuklarımızın, eğitim teşkilatlarımızın hedefleri olmalı. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri olmalı. Bu çalıştayda herkesten fikirler çıkacak ve biz bir yol haritası çıkaracağız. Bir tüzük oluşturacağız bir nebze anayasamızı ortaya koyacağız. Bilecik’te eğitim bu şekilde olursa daha farklı yerlere geliriz.

“HER SABAH BİR OKULDA GÖREVİME BAŞLAYACAĞIM”

Ben okulları gezmeye başladım. Bu vizyon çalıştayımızdan sonra bütün öğretmenlerimizin katıldığı merkezde bu çalıştayı anlatacağımız toplantılar yapacağız. Uygulamaya geçtiğimiz zaman ben her sabah bir okulda görevime başlayacağımı ifade etmek istiyorum. Bütün okullarımızda öğretmenlerimizle toplantılar yaparak, öğrencilerimizle buluşacağız. Sadece ilin valisi olarak değil, rektör, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, hakim ve savcılarımız her kesimden katkı sağlayacak isimleri öğrencilerimizle buluşturacağız. Bun insanlar nasıl buralara gelmiş onları anlatacağız. Hiç kimse bu makamlara zembille gelmedi. Ne belediye başkanları ne belediye başkanları zembille indi. Aslında öğrencilik de zor bir meslek. Her gün sabah okula gidip akşam eve gelmek kolay bir iş değil. Öğrencilik yapmadan da bir şey olmuyor bunu öğrencilerimize göstereceğiz."

AKYOL: “BİLECİK MERAK EDİLEN BİR İL OLACAK”

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, çalıştayda yaptığı konuşmada ““Bilecik eğitiminde nitelik ve vizyon çalıştayını bugün heyecan ile gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştay ile Bilecik eğitimi valimizin liderliğinde gelişmeleri merak edilen bir il olacaktır. Çalıştayda üretilen fikirlerle birlikte oluşturduğumuz bir yol haritası hazırlanmış olacaktır. Bizlere liderlik eden ve sunduğu imkanlarla yeni alanlar açan, bizleri heyecanlandıran sayın valimize eğitim camiamız adına şükranlarımı arz ediyorum. Çalıştayımız Bilecik eğitiminin geleceği için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

TEKELİOĞLU:“SADECE BİLGİ DEĞİL DAVRANIŞLAR VE DEĞERLER DE BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Emekli eğitimci Zafer Tekelioğlu da çalıştayda yaptığı konuşmasında eğitim alanındaki tecrübeleri ile çalıştaya katkı sunacağını ifade etti. Tekelioğlu, şunları aktardı: “Milli eğitim camiasının her kademesinde sınıf öğretmenliği, okul yöneticiliği, ilköğretim müfettişliği, teftiş kurulu başkanlığı görevlerini 36 yıl boyunca yerine getiren birisi olarak bu çalıştaya bizleri de davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sayın valimizin devamlı vurguladığı eğitim ve öğretim diyoruz. Bizler öğretim konusundaki bilgileri öğrencilerimize yükleme konusunda başarılıyız. Bununla birlikte bu bilgileri değerlerimizle süslersek mutlaka daha iyi olacaktır. Çünkü toplumda yer almamız ve başarılı olmamız için sadece bilgi değil davranışlar ve değerler de bizim için önemlidir. Ben bir eğitimci olarak çalıştay boyunca katkı sunmaya çalışacağım. Bu çalışmaların neticeye varması başta Bilecik olmak üzere tüm ülkemizde katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından İl Milli Müdür Yardımcısı Tahsin Yazır, Bilecik’teki eğitim ve öğretim üzerine sunum gerçekleştirdi. Korkmaz Kesik