Dönemine damgasını vuran ve şarkıları hala beğeniyle dinlenen efsane sanatçı Berkant’ın yolu bir zamanlar Bilecik’ten geçti.

2012 yılında aramızdan ayrılan Berkant, kerpiç bir evde dünyaya gelmişti. Ortaokul yıllarında piyano çalabilen, 14 yaşında Frank Sinetra, Dean Martin, Nat King Cole şarkılarından oluşan repertuvara sahip olan, 18 yaşında orkestra kuran Berkant, yine dönemin efsanelerinden olan köy Ensititüsü ruhuyla büyüdü.

Berkant Akgürgen, babası Hasan Akgürgen'in köy enstitülerindeki görevi nedeniyle Ankara'nın Hasanoğlan köyünde 31 Aralık 1938 tarihinde dünyaya geldi. 1945 yılında ilkokula Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde başlayan Berkant, babasının tayini çıkınca eğitimine önce Bilecik sonra da Denizli'de devam ett Ortaöğrenim yıllarında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak sürdüren Berkant, 1956 yılında yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi'nden mezun oldu.

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan "Samanyolu" adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından "Oh Lady Mary" adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi. Fakat parçayı tüm dünyada tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de platin plak alan ilk plâk olmuştur. EMİNE TÜRKSOY