Ehliyet alacaklar için müjde olarak tabir edilen olay, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yönetmelikle birlikte, ehliyet alacak kişiler için birçok kolaylık sağlandı.

Bilecik Edebali Sürücü Kursu Sahibi Sabri Çobanoğlu, yeni yönetmelikle ilgili çok önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Yeni yönetmelikle, ehliyet alacak kişiler için birçok kolaylık sağlandığını belirten Çobanoğlu, “ Bazı ehliyetlerde yaş sınırı düşürüldü. Yapılan bu yeni sistemde ehliyet adaylarına büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.  “Karayolu Taşıma Yönetmeliği”nde birçok madde değişiklik yapıldığı belirtildi. Yönetmeliğin maddeleri arasında taşıtların teknik şartlarını ve hususi taşımacılık faaliyetlerini düzenleyen bölümlere atıflar bulundu ve bu yerler değiştirildi.

YAŞ SINIRI DEĞİŞTİ

Yeni yönetmelik kapsamında D sınıfı ehliyet için uygulanan 26 yaş sınırı 24 yaşa düşürüldü. Yeni düzenlemeye göre , M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet almak isteyenler için yaş sınırı 16; A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfları için ise 18 yaş olarak belirlendi.

Daha genç yaşlarda ehliyet alabilme olanağı, sürücü eğitimini daha erken yaşlarda almayı teşvik edecek ve trafik kültürünün daha erken oturabilecek. Artık daha erken ehliyet alan vatandaşlar tecrübeli birer sürücü olması hedefleniyor.” BETÜL KESİK