Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Osmaneli Belediyesi ve Ayde Alüminyum AŞ arasında Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Protokolü İmzalandı.

Türkiye’de faaliyet alanında ilk üçte yer alacak ve özellikle kalıtsal hastalıkların tedavisinde (SMA ve DMD vb.) dünyada sayılı merkezlerden biri Osmaneli ilçesinde kuruluyor.

Deney hayvanları üretimi, tedariği, kullanımı ve araştırmacı kuruluşu olarak hizmet edecek olan ve Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliği ile temeli atılan Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin protokol sözleşmesi Ayde Alüminyum Firması’nın İstanbul Tuzla’da bulunan merkez yerleşkesinde imzalandı.

Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinin faaliyete geçirilmesinde önemli bir adım olan protokol, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve Ayde Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Zaimoğlu tarafından imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında Osmaneli Belediyesi tarafından yer tahsisi, su kullanımı, binanın elektrik hattı ve trafosunun temini ; Ayde Alüminyum firması tarafından 600 m2’lik bina inşa edilmesi desteği sağlanacak ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak kullanıma sunulacak.

Rektör Prof. Dr. Beydemir “Biyolojik Biliminin temelini oluşturan hayvan deneyleri için Osmaneli ilçemizde Hayvan Hastanesi ile yan yana kurduğumuz bu merkezde hem ilgili fakültelerimiz için hem de diğer üniversitelerin ilgili fakülteleri için deney hayvanları yetiştireceğiz. Hayvan Kompleksi şeklinde hayata geçireceğimiz proje ile üniversitemize, dolayısıyla ilimize büyük bir katma değer sağlamış olacağız.” Dedi.

Merkezde araştırmacılara yönelik “Deney Hayvanları Kullanım Sertifika Programı” düzenlenerek, araştırmacıların alınan bu eğitim ile deney hayvanlarına yapacakları cerrahi girişimlerde uygun olan etik prosedürleri doğru bir şekilde uygulayacaklarını belirten Rektör Beydemir, “Bu laboratuvar hayvan refahı standartlarında deney hayvanlarının üretimi, barınma ile bakımının sağlanması için önemli bir merkez olacaktır. Ayrıca çeşitli kalıtsal ve tedavisi henüz ortaya konamamış hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik bilimsel çalışmaların yapılması için ideal bir merkez konumunda literatüre geçecek çalışmalar gerçekleştireceğiz.” diye ekledi. GAMZE ELMAS