İsrail’in Gazze’ye saldırısı sonrası hayatını kaybeden Filistinliler için Bilecik’te gıyabi cenaze namazı kılındı.

İHH Bilecik Şubesi tarafından düzenlenen program kapsamında,  İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nde İsrail saldırıları sonucunda Filistin’de şehit düşen kişiler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

İHH Bilecik Şube Başkanı Ersel Emiroğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İsrail iç siyaseti zor günlerden geçerken son yaşananlar İsrail siyasetini erken seçime götürecek kadar zor duruma sokmuştur. Birleşmiş Milletler ve ABD’nin koşulsuz desteği süreçteki en büyük dayanaklarıdır. İsrail’in dışarıdan destek alarak süreci uzatma çabası aslında uluslararası kamuoyunda İsrail’e karşı güçlü devlet imajının ne kadar abartıldığınında bir kanıtıdır.

 İsrail’in ortaya koymak istediği demir  yumruk politikaları algısı son olaylarla birlikte itibar kaybına uğramış ve İsrail’in çizmek istediği güvenlik imajını ciddi anlamda zedelemiştir. Bu kadar büyük güvenlik açıkları MOSSAD başta olmak üzere İsrail’e yönelik bakış açılarını değiştirecektir. Aynı zamanda yerleşim bölgelerinde direnişin etkin bir tutum göstermesi sadece Gazze sınırında değil; İsraillerin yaşadığı tüm bölgelerde bir endişe oluşturmuştur. Bu endişenin orta vadede İsrail’in yerleşim ve göç politikalarına etkisi olacaktır.

Direnişin kendini ifade ediş biçiminin daha kapalı bir yapıda olması operasyonel kabiliyetini sadece kriz zamanlarında uluslararası medyaya tanıtabilmesine sebebiyet vermektedir. 2021’de menzil ve mühimmat gücü olarak kuvvetli bir mesaj veren hareket son olaylarda gücünü çok daha arttırdığını ve operasyonel kabiliyetinin geliştiğini göstermiştir.

”Filistin cephesindeki gelişmelere baktığımızda;  hareketin başlamasının ardından İslami cihad operasyonun bir parçası olduğunu açıkladı. Ardından fetih, bu operasyonların meşru olduğunu belirtti. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi operasyonlara tam anlamıyla destek verilmesi gerektiğini ifade etti. Bu 4 grup (Hamas, Fetih, İslami cihad ve FHKC) Filistin’in neredeyse yüzde yüzünü oluşturmaktadır. Aksa tufanı operasyonu Filistin grupları arasındaki muhtelif bakış açılarının Filistin’in özgürlüğü gibi kırmızı çizgi kabul edilen konularda ortadan kalktığını göstermektedir. Bu durumun süreç boyu devam ettiği takdirde İsrail’in zorluklar yaşaması kaçınılmazdır. Unutmamak gerekir ki asıl Savaş düşmanın Savaş iradesini kırmaktır.

Kim bir karış miktarı bir yere haksız olarak zulümle sahip olursa o yerin yedi kat boynuna geçirilir.” GAMZE ELMAS