Buğdayın ana zararlısı olan süne ile mücadele kapsamında Bilecik merkez, ilçe ve köylerinde İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

Süne ile mücadele çalışmaları kapsamında Bilecik’te toplam buğday ekili alanın 98000 dekarında süne kıymetlendirme sürveyi çalışması yapılıyor

Sürveyin ikinci aşaması olan yumurta parazitoidi sürveyi, bölgemizde görülen yağışlar nedeniyle Bilecik merkez ve ilçelerine bağlı köylerde devam etmekte olduğunu bildiren İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, “Dünyada ve ülkemizde temel besin maddesi olan buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir.

Süne popülasyon yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda yüzde 100’e varan oranlarda zarar meydana gelmektedir. Bu çerçevede her yıl düzenli olarak ilimiz genelinde hububat ekili alanlarda aralıksız survey ve kontrollerimiz yapılmaktadır.

Hasada kadar olan dönemde survey çalışmaları devam edecek olup, çiftçilerimize zararlının durumu hakkında gerekli bilgilendirme ve duyurular yapılacaktır.”dedi.

Kaynak: GAMZE ELMAS