Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, 6 Şubat’ta yaşanan  deprem felaketi sonrası Hatay, Malatya ve Elbistan’da  görev alan kurum teknik elemanı ve şoförlere teşekkür belgelerini takdim etti.

Belge takdiminde konuşan Müdür Budak, “6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı, karanlık bir güne uyandık. Tanıdığımız, tanımadığımız her bir canın acısıyla birlikte. 

     Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6  şiddetindeki deprem  son yüz yıldaki en büyük depremlerden biri.

     DEPREM GERÇEĞİ   

      Depremler ve doğal afetler önlenemez. Ancak güvenli binalar yaparak etkisini en aza indirmek bizim elimizde.  Doğal afetler  insan hayatında yıkıcı etkiler yaşanmasına neden olmaktadır. Etkisi çok büyük olan depremler ve doğal afetler  binaların yıkılması, alt yapı ve üst yapı sistemlerinin çökmesi ve can kayıplarının olması  Ülkelerin sosyal, siyasal ve ekonomik yapısını derinden etkilemektedir.

      DENETİM ŞART

      Bakanlığımızca hazırlanarak 2011 yılında tüm Türkiye ile birlikte ilimizde de uygulanmaya başlanan   4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanları Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, depreme dayanıklı, çağdaş norm ve standartta yapı üretmek, yapıda can ve mal güvenliğini sağlamak, ekonomik ve sosyal kayıpları azaltmak, yapıların kalitelerini artırmak, ekonomik ömürlerini uzatmak, yapılaşma süreci içerisinde kanun denetiminin etkinliğini artırmak, bina yaptıran veya satın alan kişilerin kusurlu yapımlar nedeniyle uğrayacakları can ve mal kayıplarını azaltmak birinci  önceliğimizdir.”dedi. KIYMET TUNCA