Başta doğal kaynak, çevre ve afet yönetim süreçleriyle ilgili teknik donanıma sahip olan Deniz Öz’ün İl Genel Meclisinde Üye seçildiği takdirde  tecrübelerini gerekli ve yerinde hizmetlerle hayata geçirmesi bekleniyor.

Bilecik’in depremselliği üzerine bilgilendirmeler yapan Öz, “https://deprem.afad.gov.tr/event-detail/488446 adresinden alınan verilere göre.
Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir.
Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.

İlimiz Merkez İlçesinde 22.03.2024 tarihinde saat 05:45 civarında 4.23 Km derinliğinde 2,5 ML büyüklüğünde (Kandilli Rasathanesi verilerine göre 2,9 ML büyüklüğünde) bir deprem meydana gelmiştir. İl Merkezine yaklaşık  3,64 Km mesafede bulunan depremin merkez üstünün bulunduğu bölge Kuvaterner yaşlı karasal çökellerden oluşan bir litolojiye sahiptir.
Bilecik Merkez ilçesi depremsellik açısından güvenli bölgede kalmaktadır. MTA ve AFAD verilerine bu bölgede diri fay da bulunmamaktadır. İlimizde meydana gelen bu tür ve benzeri depremlerde can ve mal kaybı söz konusu değildir. Yerkabuğunun olağan hareketliliği sonucu oluşan bu tarz depremlerde yapısal hasarlar söz konusu olmaz.  
Bilecik'imize geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın.” ifadelerine yer verdi.

Deniz Oz Afad

Kaynak: Korkmaz KESİK