Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak,  Bilecik sınırları içerisinde yer alan Hisarcık, Adliye ve Boyunkaya Yaylası’nda sulama imkânını geliştirecek olan “Osmaneli Yaylaları Sulanıyor Tarımsal Üretim Katlanıyor” projesi ile çiftçi gelirlerinin yüzde 50 artacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl yapımına başlanan Hisarcık, Adliye ve Boyunkaya Köylerinin arazi sulama ve hayvan içme suyu göletleri tamamlanarak hizmete alındı.

BEBKA tarafından sağlanan 1.4 milyon TL destekle kurulan güneş enerji sistemi sayesinde Bilecik sınırları içerisinde yer alan Hisarcık, Adliye ve Boyunkaya Yaylası’nda sulama imkânı gelişecek, yüzde 90’a yakın enerji tasarrufu sağlanacak. Sulanamadığı için ekilip dikilmeyen tarımsal araziler sulanacak. Proje ile verimi artan topraklarda katma değerli ürünler üretilerek, çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesi amaçlanıyor.

DURAK, “ÇİFTÇİNİN GELİRİ YÜZDE 50 ARTACAK”

Ajans olarak kırsal kalkınmaya çok önem verdiklerini kaydeden BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, “Yenilenebilir enerji kaynakları ile su bulunan bölgelerimizde gerekli sistemleri kurarak sulama için gereken enerji maliyetlerini yüzde 90 oranında düşürmeyi amaçlıyoruz. Sulama imkânı sağlayarak ekilmeden bırakılan arazileri tarıma kazandırmak; meraları yine bu yolla sulayarak verimini ve kapasitesini arttırmak suretiyle çiftçimize ve bölgemize değer katmak istiyoruz.

1.7 milyon TL’lik projenin 1.4 milyon TL’lik kısmı, BEBKA tarafından sağlandı. Osmaneli ilçesine bağlı Adliye, Boyunkaya, Hisarcık ve Sarıyazı köylerinde toplam 2 bin 149 dekarlık mera arazisinin sulanarak veriminin yüzde 100 oranında arttırılmasını amaçlıyoruz. Sulanamadığı için ekilip dikilmeyen Hisarcık Köyü’ne ait 2 bin 320 dekarlık ilave tarımsal arazinin de tamamen yerli ve milli üretimle kurulan güneş enerji sistemi sayesinde sulanmasına imkân sağlamayı, yöre çiftçisi eliyle işlenerek tarımsal üretime kazandırılmasını ve çiftçinin gelirini yüzde 50 oranında artmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. BETÜL KESİK

Editör: BETÜL KESİK