Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sivrihisar ilçesine bağlı Aktaş mahallesinde, mera ıslahı ve amenajmanı konularını ele almak üzere çiftçilerle gece toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantı, Eskişehir İl Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş başkanlığında, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim Balk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Dr. Uğur Sağlam, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Sivrihisar İlçesi Aktaş Mahalle muhtarı Erdal Sarıoğlu, muhtarlık üyeleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleşti.
Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, çiftçilerle mera yönetimi konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılması planlanan çalışmalarını paylaştı. Bölgedeki mera alanlarının daha etkin bir şekilde yönetilmesini, verimliliğin artırılmasını ve çiftçilere destek sağlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca çiftçilerin mera alanlarını daha verimli kullanmalarına yönelik çeşitli öneriler ve uygulama stratejileri hakkında istişare yapıldı. Bu kapsamda, mera alanlarının sulama ve bakımı, otlatma yönetimi, ot biçimi ve depolanması gibi konular ele alındı. Mera ıslahı ve amenajmanı için yapılacak teknik destekler ve maliyetler hakkında bilgi verildi.
Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, çiftçilerin görüş ve önerilerini önemsediklerini bu kapsamda çiftçilere mera yönetimi konusunda daha fazla eğitim ve bilgilendirme programları düzenleyeceklerini ve bölgedeki mera alanlarının daha etkin bir şekilde yönetilmesi için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: İHA