CHP Bilecik İl Başkanı Ali Özdemir, Ankara’da düzenlenecek “Büyük Emekli Mitingi” öncesi açıklamalarda bulundu.

CHP organziasyonunda 26 Mayıs Pazar günü günü Tandoğan Meydanı’nda Büyük Emekli Mitingi yapılacak. Chp İl Bşakanı Ali Özdemir,yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vereceklerini  belirtti

İl Başkanı Özdemir, emeklilerin sorunlarına dikkat çektiği açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “ insanca yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam” a mahkûm eden iktidara, “ bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.5 bin liralık dul- yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için aranızdayız. ”Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.

Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek içim buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan amca için buradayız anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli atlığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek.

Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, Pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa iktidar; 2024 yıkını “ Emekliler yılı” ilan etmiş, “Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı”nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “ Yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro, Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: KORKMAZ KESİK