Bilecik’te 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustosta başlayıp 30 Ağustosta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Büyük zaferin 101. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler Cumhuriyet Meydanındaki törenle başladı. Bilecik Valisi Şefik Aygöl ve Bilecik Belediye Başkan V. Melek Mızrak Subaşı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Jandarma Teğmen Ahmet Altun günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Altun’un konuşmasının ardından resmi geçit töreni yapıldı. Büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen resmi geçit töreni vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene; Vali Şefik Aygöl, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Vali yardımcıları, kurum müdürü ve amirleri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler, vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerin ardından Bilecik Şehitliği ziyaret edildi. Şehitlikteki törende; tören mangası tarafından saygı atışı yapıldı. Şehitlik Defteri’nin imzalanmasının ardından, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua ile resmi tören sona erdi. KORKMAZ KESİK

Editör: Korkmaz Kesik