Bilecik TSO, BEBKA Bilecik Ofisi ve Şeyh Edebali Üniversitesi işbirliğinde Bilecik’in en özel değerlerinden olan Kınık Çömleği, Bilecik Bej Mermeri ve Bıldırcın Kebabı için Coğrafi Tescil başvuruları yapıldı.

Bilecik TSO’dan yapılan açıklamada, “Coğrafi işaret tescil statüsü tüketicilere  orijinallik, kalite ve menşe ile bağlantılı diğer ürünlerden farklılık garantisi verir. Üreticileri  gerçek yüksek kaliteli ürünler üretmek için geliştirir, itibar verir ve bilgi birikiminden sürekliliğini sağlayan vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.

Yakın gelecekte tescilli ürünler ile ilgili politikalar derinleşecek gerçek ve yerel üreticiler korunacak ve nihai olarak yerel üretici korunacaktır.

Coğrafi tescil belli bir coğrafi alanda üreticiyi korurken yerel ekonomiyi güçlendirmekte ve ülke ekonomisine de büyük katkılar sunmaya başlamıştır.

Bu gelişim sürecinde İlimizin ekonomisine üreticilerin güçlendirilmesi ile beraber tanıtım faaliyetlerine de katkı sağlamayı umduğumuz ürünleri Kalkınma Ajansı Bilecik Ofisi ile beraber Üniversitemizin işbirliğinde tespitlerini yapıp tescil başvurularını yapmaya ve bu başvuruların takip sürecine başlamış durumdayız.

Şu ana kadar önceki başvurularımıza ek olarak Kınık Çömleği, Bilecik Bej Mermeri, Bıldırcın Kebabı başvurularını Türk Patent ve Marka Kurumuna yapmış bulunuyoruz.

“BİLECİK BEJ MERMERİ İLİMİZİN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

Bilecik Bej Mermerleri, tarihi milattan incesine dayanan ve ilimizin ekonomisine çok büyük katkı sağlamakta olan bir üründür. Bu katkının artarak devam etmesi yanında tescil ile yeni projeleri, tasarımları verimli uygulamaları destekleyen bir etki kazanmasını planlıyoruz. Tespitlerimiz sonucunda 200 e yakın seleksiyonu olan BİLECİK BEJ mermeri ilimizin ekonomisine daha fazla katkı verecektir.

“KINIK ÇÖMLEĞİNİN TESCİLİ AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR

Kınık Çömleği; 100 yılı aşkın zamandır Bilecik’ in tanıtımına çok katkı sağlamış olan emektar Kınık çömlek ustalarına, emeklerinin hakkını vermek gerekiyordu. Bu düşünce ile Kınık Çömleğinin tescili ayrı bir önem taşıyor.

GASTRONOMİK DEĞERLERİMİZ UNUTULMUYOR

Öte yandan ilimizin gastronomik değerini artırmak için unutulmaya yüz tutmuş yemekler tescil sürecinde önceliğimiz olmuştur. Bu bakımdan ilk aşamada Bıldırcın Kebabı’ nın başvurusunu gerçekleştirdik. Nohutlu Mantı gibi diğer yemeklerimizin tespitini yaparak önem sırasına göre tescillerini planlamış bulunuyoruz. Tescil sürecinde ürünlerin günümze uyarlanmasına dikkat ediyoruz.

BAŞVURU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Öte yandan ilimizin tarımsal ve hayvansal ürünlerinin tespitini yaparak çok sayıda başvurunun yapılması içinde çabalarımız devam etmektedir”

Kaynak: EMİNE TÜRKSOY