Şeyh Edebali Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “Bir Damla Sağlık-2” etkinliği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşması Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mesut Işık tarafından gerçekleştirildi. Programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sıddıka Özkaldı Karakuş, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bilecik Eğitim Araştırma Hastanesi Yetkilileri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Uygulamalı İlk Yardım Örnekleri Dikkat Çekti

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Zeynep Yılmaz ve Öğr. Gör. Muhammed Nazif Gümüş tarafından İlk ve Acil Yardım Programı Uygulamalı İlk Yardım Eğitim Örnekleri sergilendi. Eğitimde kritik öneme sahip ilk yardım örnekleri maketler üzerinden uygulamalı olarak gösterildi.

Uzm. Dr. Koçoğlu Tütün Kullanımı Konusunda Uyarılarda Bulundu

Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Biriminde görevli Uzm. Dr. Hacer Koçoğlu “Tütün Ürünlerinin Zararları ve Pasif Etkilenim Konulu” sunumu ile tütün ürünlerinin kullanımıyla ilişkili sağlık riskleri ve pasif içiciliğin tehlikeleri hakkında bilgi verdi. Sunumda, tütün kullanımının önlenmesi ve bırakılması üzerine yöntemlerden bahseden Dr. Koçoğlu “Bu sayede kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için gerekli adımları atabileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

UMKE Hayat Kurtarır

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UMKE) tanıtımı ve bilgilendirmesi başlıklı eğitimi Tıp Fakültemiz Öğretim Üyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Tuğrul Zeytin verdi. Sunum Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Metin Karakuş’un tecrübe aktarımı, olay örneklemesi, arama kurtarma gönüllülüğünün öneminden bahsetmesi ile devam ederken program sonunda UMKE aracında bulunan ekipmanların takdimi büyük beğeni topladı.

Eczane Hizmetleri Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerine Kavuştu

Eczacılık sektörünün geleceği olan Eczane Hizmetleri Programı mezunları deneyimlerini paylaşmak ve tavsiyelerde bulunmak etkinliğe katıldılar. Eczane Hizmetleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülşah Çongur’un konuşmasının ardından; davetli konuşmacılar Öğr. Gör. Uzm. Ecz. Beyzanur Tutuş, Ecz. Çağla Duman, Ecz. Tek. Aslı Bayık, Ecz. Tek. Yasin Şahin’in konuşmalarıyla devam etti. Eczacılık sektörü hakkında bilgi alan ve ilham verici konuşmaları dinleyen Eczane Hizmetleri öğrencilerimiz yapılan törende mesleğe adım atacak olmanın ilk şartı olan beyaz önlüklerini giymenin heyecanını yaşadılar.

Sergi Alanı Beğeni Topladı

Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri tarafından tasarlanan eğitici materyaller ve kostümler sunuldu. Etkinlik alanını ziyaret eden Şeyh Edebali Üniversitesi Anaokulu öğrencileri eğlenceli anlar yaşadı. Eğitici materyaller aracılığı ile Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerimiz minik misafirlerimizle keyifli zaman geçirdiler.

Kaynak: NEVZAT KAPTAN