Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, tarihinde ilk kez THE Asya Üniversiteler ve Genç Üniversiteler sıralamasında dahil oldu.
Yükseköğretim kurumlarının performanslarını Araştırma Kalitesi, Araştırma Ortamı, Öğretim, Endüstri ve Uluslararası Görünürlük ana başlıklarında toplamda 18 farklı kategoride uluslararası ölçekte derecelendiren kuruluşlarından biri olan THE, Asya Üniversiteler sıralamasını (THE Asia Rankings) ve 50 Yaş altı Genç Üniversiteler Sıralamasını (THE Young University Rankings) açıkladı. 
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2024 yılı dünya sıralamasında (THE World University Rankings) yerini aldığı gibi yine THE tarafından yapılan Asya Üniversitesi sıralaması ve Genç Üniversiteler Sıralamaları 2024’te de 601+ yerini aldı.
THE Asya sıralamasında Asya ülkeleri içinde 31 Bölgeden 739 Üniversite’nin sıralamaya dahil edildiği listede Türkiye’den 75 Üniversite yer almayı başardı. Genç Üniversiteler sıralamasında dünya genelinde 673 Üniversite, Türkiye’den ise 58 Üniversite sıralamada yer aldı.
 Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Asya Sıralamasında Türkiye’de sıralamaya dahil edilen üniversiteler ile toplam puanda 14.7-24.0 puan arasında yer alarak 15. sırayı paylaşırken,  Genç Üniversiteler sıralamasında ise 15.1–21.4 puan bandında yer alarak 11. Sırayı paylaştı.
Tarihinde ilk kez THE Asya Üniversiteler ve Genç Üniversiteler sıralamasında dahil olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin durumunu değerlendiren Rektör Prof. Dr. Şükrü Beydemir, elde edilen başarıda katkısı olan tüm personelimizi tebrik ederek üniversitenin başarılarının ilerleyen dönemde daha da artacağına inancının tam olduğunu vurguladı.


 

Kaynak: BETÜL KESİK