Bozüyük TSO Başkanı Veli Çelik, oda seçimlerinden bu yana geçen yaklaşık 16 aylık süre içinde 
gerçekleştirilen faaliyetleri açıkladı.

Başkan Çelik, üyelerin en önemli talepleri olan Organize Sanayi Bölgesi su sorunu, Gümrük Müdürlüğü, Lojistik Köy, K yetki belgeleri, Kobi Sanayi Sitesi, Bozüyük Söğüt yolu gibi konulara odaklandıklarını belirtti.  

“LOJİSTİK KÖY MERKEZİ İÇİN İHALE HAZIRLIKLARI BAŞLADI
Gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili ayrıntıları aktaran Başkan Çelik, OSB su sorunu için 1. Etap ve 2. Etap ihalelerin yapıldığını belirirken, konut kredilerinin ve faiz oranlarının yeniden düzenlenmesiyle konut sorununun önüne geçilebileceğini dile getirdi. Aynı zamanda ihracat yapan firmaların sorunları ve KDV iadeleri ile ilgili taleplerinin iletildiğini dile getiren Çelik, Bozüyük’ün en önemli ihtiyaçlarından olan Lojistik Köy Merkezi için Oda girişimleri ve takipleri sonucunda ödenek aktarıldığını ve İhale hazırlıklarının başlatıldığını ifade etti.
Başkan Çelik, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Valimiz Sayın Şefik Aygöl Bozüyük ziyareti kapsamında firmalarımızı ziyaret ederek Bilecik’i herkes bilecek sözü ile geldiği ilk günden bugüne kadar aktif ziyaretleri mütevazı ve pozitif kişiliği ile İlimize değer kattı. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.


OSB SU SORUNU 
1. Etap ve 2. Etap ihaleleri yapıldı.
Gümrük Müdürlüğümüzün kurulması konusunda Bilecik Milletvekilimiz bir önceki dönem Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Halil Eldemir’e, önceki dönem Bilecik Milletvekilimiz Sayın Selim Yağcı’ya, TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

Biz de Odamız hizmet binası 2. katını Gümrük Müdürlüğüne bedelsiz olarak tahsis ettik. Tır parkı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

2024 Ocak ayı itibariyle ticari araç K yetki belgeleri ve Dijital Takograf işlemlerini de hizmetini vermeye başladık.

2024 yılı Ocak ayı itibariyle yine Odamız Üyelerine Hukuk Danışmanlığı hizmeti vermeye başladık.

2024 Ocak ayı itibariyle Eskişehir Özel Gürlife Hastanesi ile yapılan anlaşmamız sonucunda Odamız Üyelerine özel indirimli sağlık hizmeti verilmeye başlandı.

Odamız bünyesine yerli ve milli aracımız olan TOGG marka aracımızı kazandırdık.

Odamızın girişimleri ve TOBB destekleri ile İlçemize kazandırılacak olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Bozüyük Anaokulu inşaatımız da devam ediyor. En kısa zamanda tamamlanarak ilçemizin hizmetine girecektir.

İlimize gelen her devlet erkanı ile bölgemiz sorunlarını arz dosyası olarak iletiyoruz.

Ankara ziyaretlerimizde de Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Milletvekillerimiz Halil Eldemir ve Yaşar Tüzün ile TOBB nezninde arz dosyalarımızı sunuyoruz.

Türkiye Ekonomi Şurasında da sorunlarımızı dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz.
Kıymetli üyelerimiz, sahada yaşadığınız sorunlarınızı biliyoruz, takip ediyoruz ve sizden gelen sorun ve çözüm önerilerini ilgili mercilere iletiyoruz.

BARINMA SORUNU

Konut kredilerinin ve faiz oranlarının yeniden düzenlenmesi piyasaların önünü açacak ve konut satışlarına da olumlu yansıyacaktır.

Özellikle ilk evim kredisi kullanacakların düşük faiz oranlarından faydalanmaları önem arz etmektedir. Bu sistem devam ettiği sürece konut yapımını sekteye uğratacak arz’ı karşılayamayacak olup, ileriki yıllarda Türkiye’nin en büyük sorunu barınma sorunu haline gelecektir.

DEĞİŞKEN FAİZİN YARATTIĞI TAHRİBAT

İhracat yapan firmalarımızın sorunları ve KDV iadeleri ile ilgili taleplerinizi iletiyoruz.
Uluslar arası nakliye işi yapan firmaların zorunlu trafik sigortası yanı sıra yeşil sigorta da yaptırmaları gerekiyor. Bu durumda olan firmalarımızın zorunlu trafik sigortasından muaf olmaları ile ilgili sorunları gerekli mercilere ilettik.

LOJİSTİK KÖY

Odamızın girişimleri ve takipleri sonucunda Lojistik Köy Merkezi için ödenek aktarıldı. İhale hazırlıkları başladı. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir Uraloğlu’nun İlimizi ziyaretlerinde gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda Milletvekilimiz Sayın Halil Eldemir ve Bilecik Valimiz Sayın Şefik AYGÖL’ün destekleri ile hızlı bir şekilde programa alındı. Burada kendilerine bir kez daha teşekkür ediyor bu müjdeli haberi de sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

BOZÜYÜK SÖĞÜT YOLU

Bozüyük – Söğüt yolu’nun yapılması ile ilgili girişimlerin biran önce başlanması hem işçi servisleri hem de lojistik anlamda can ve mal kaybını ciddi oranda azaltacak olup iki İlçeye ve İlimize değer katacaktır. Osmanlıya Başkentlik yapmış ve her yıl Ertuğrul Gaziyi anma şenliklerinin yapıldığı Söğütte Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlerin de kullandığı Bozüyük Söğüt yolunun yapılması bizler için önem arz etmektedir. Bu konu ile ilgili girişimlerimiz devam etmektedir.

Değerli üyelerimiz, sorunlarınızı bizlere iletiniz. Sorunlarınızı takip ediyor çözümü noktasında takipçisi oluyoruz.”

Kaynak: Korkmaz KESİK